2009. szeptember 7., hétfő

3.308 - Patrubány Miklós: "paktum született az MSZP és a FIDESZ között arról, hogy az őszi parlamenti ciklus keretében közös akarattal módosítják a magyar állampolgársági törvényt oly módon..."

Von: MVSZ Sajtószolgálat
Gesendet: hétfő, 2009. szeptember 7. 20:36
An: Kutasi József

Betreff: MVSZ-NEM a hátsókapus megoldásoknak - MSZP-FIDESZ paktum született?

 

A Magyarok Világszövetsége jogsértőnek tartja az Országos Választási Bizottság augusztus 31-én hozott döntését, amellyel hitelesítette a Nép Oldali Párt nevű szervezet által előterjesztett népszavazási aláírásgyűjtő ívet, amelyen szó szerint a 2004. december 5-i népszavazás kérdése szerepel, amelyet egyébként 2007. március 6-án az MVSZ ismételten benyújtott. Mindezt Patrubány Miklós elnök, Rácz Sándor tiszteletbeli elnök és v. Hompoth Zoltán kampányigazgató jelentette be a mai napon megtartott sajtótájékoztatón.

Az Országos Választási Bizottságnak (OVB) el kellett volna halasztania a versengő népszavazási beadvány tárgyalását, vagy vita nélkül el kellett volna utasítania azt – fejtette ki az MVSZ elnöke. Mint mondta, az OVB korábbi gyakorlata és az Alkotmánybíróság (AB) számos alkotmányértelmező határozata támasztja alá fenti megállapítását.

v. Hompoth Zoltán kampányigazgató összefoglalta azokat a lépéseket, amelyeket a Magyarok Világszövetsége 2004. december 5. óta eltelt időszakban a külhoni magyarok magyar állampolgárságának visszaadásáért kezdeményezett második népszavazás kiírásának érdekében tett. Az MVSZ 2007. március 6-án kérte aláírásgyűjtő ívének hitelesítését az OVB-től, amelyen azonos kérdés szerepelt, mint amelyet 2004. december 5-én népszavazásra bocsájtottak. Az OVB jóváhagyó határozatát ismeretlen tettes megtámadta, így az – elbírálás végett – az Alkotmánybírósághoz került. Az Alkotmánybíróság azóta sem, azaz több mint két és fél éve nem döntött az ügyben, holott népszavazási ügyekben soron kívül kell eljárnia. Nem sikerült a népszavazást elodázó magatartásából sem levelekkel, sem heti telefonálással, sem kétrendbeli petícióval, sem székháza előtt megtartott kétrendbeli tüntetéssel kimozdítani.

Miután az Alkotmánybíróság 2004-ben ugyanazt a kérdést már két ízben is megvizsgálta és népszavazásra alkalmasnak találta, és miután időközben sem a Magyar Köztársaság Alkotmánya e tekintetben nem változott, sem pedig a magyar állam olyan nemzetközi szerződés részesévé nem vált, amely a magyar állampolgárság odaítélését érintené – az Alkotmánybíróság két és fél éve tartó időhúzása egyértelműen azt bizonyítja, hogy a taláros testület politikai pártok befolyása alatt áll – mondta Patrubány Miklós.

A sajtótájékoztatón megjelent Horváth Jenő, aki a versengő népszavazást benyújtott Nép Oldali Párt képviselőjeként bejelentette, hogy pártja jóhiszeműen járt el, és a külhoni magyarok magyar állampolgárságának visszaadását támogatja.

Rácz Sándor, az MVSZ tiszteletbeli elnöke, aki felszólalásában élesen bírálta a magyarországi pártokat a külhoni magyarok magyar állampolgárságának ügyében tanúsított tétlenségük miatt, Horváth Jenő bejelentésére reagálva kifejtette: a versengő beadvánnyal élő párt akkor járt volna el jóhiszeműen, ha szándékáról előzetesen értesíti a Magyarok Világszövetségét. Az, hogy ehelyett az OVB-hez fordult, mögöttes politikai szándékról árulkodik.

Újságírói kérdésre reagálva – amely azt firtatta, hogy a Nép Oldali Párt aláírásgyűjtő ívének hitelesítése megakadályozhatja-e a parlamentet, hogy az állampolgársági törvényt módosítsa, Patrubány Miklós kifejtette: jogállamban a parlament nem hozhat népszavazási kezdeményezéssel versengő módon törvényt. Ám tekintettel arra, hogy a mai magyar állam nem jogállam, ez tökéletesen elképzelhető.

Az MVSZ elnöke egyben bejelentette: hivatalos helyről ugyan, de nem hivatalos úton értesült arról, hogy „paktum született az MSZP és a FIDESZ között arról, hogy az őszi parlamenti ciklus keretében közös akarattal módosítják a magyar állampolgársági törvényt oly módon, hogy a délvidéki magyarok visszanyerhessék magyar állampolgárságukat anélkül, hogy Magyarországra áttelepülnének”.

Az Országos Választási Bizottság által jóváhagyott versengő népszavazási indítvány ügyében a Magyarok Világszövetsége valószínűleg az Alkotmánybírósághoz fordul.

Budapest, 2009. szeptember 7.                                    MVSZ Sajtószolgálat

-------------------------------------------------------------