2010. szeptember 22., szerda

6.511 - A Magyarságtudományi Füzetek 5 szerzője Molnár V. József. A kötet címe: A magyar lélek képe. Az emberi élet fordulói néphagyományunkban.

From: Palos Passio
Date: 2010. szeptember 22.
Subject: MTF-5 - Molnár V. József új könyvének bemutatója
To:  Kutasi József <jozsef@kutasi.eu>


Szerdán, szeptember 22-én, 17 órakor lesz az 5. magyarságtudományi füzet bemutatója a Magyarok Világszövetsége székházának Széchenyi termében. Az eseményt élőben közvetítik az MVSZ honlapján.

Az MTF-5 szerzője Molnár V. József. A kötet címe: A magyar lélek képe. Az emberi élet fordulói néphagyományunkban. A szerzőt köszönti Rácz Sándor, a Magyarok Világszövetségének tiszteletbeli elnöke, dr. Gyárfás Ágnes, a kötet összeállítója és Pápai Szabó György, a kötet szerkesztője. Az est házigazdája dr. Medvigy Endre, a Szent László Magyarságtudományi Akadémia vezetője. A könyvbemutatót élőben közvetítik az MVSZ honlapján, 17 órai kezdettel. ( www.mvsz.hu <http://www.mvsz.hu/>  ).

Az új füzet a helyszínen megvásárolható, és interneten megrendelhető. A Magyarságtudományi Füzetek ára Magyarországon: 400 Ft. Házhoz postázva: 500 Ft.

Ha valaki 8 példányt rendel, akkor 300 Ft-os egységáron jut hozzá. A fizetendő 2400 Ft ez esetben tartalmazza a postai költségeket is.

Ha egy intézmény (pl. egyetem, iskola, terjesztő) 500 példányt, vagy annál többet rendel meg, akkor 50%-os árengedményre jogosul, azaz 200 Ft/pld összegért jut a füzetekhez.

Megrendelések és tájékoztatás a külföldi terjesztésről is az mtf.szervez@gmail.com címen.

A kiadó terjesztőket keres, elsősorban a középiskolákban, főiskolákon és egyetemeken.

A kötet összeállítójának méltató sorai:

Molnár V. József régi, magyar falusi család sarja, s így mind ősei jogán, mind tanult tudás révén lett a magyar lélek képének beavatott ismerője. Az 1930-40-es években Lükő Gábor kereste a magyar lélek formáit a népművészeti alkotásokban, a magyar ház, a magyar életmód, a szakrális magyar gondolkodás motívumaiban. Formavilágot kutatott, de megtalálta, ami jellegzetesen magyar. Ugyanebben a korban Hamvas Béla rátalált az archaikus ember isteni karakterére, szakrális világképére, de soha ki nem mondta volna, hogy ez magyar tulajdonság. Karácsony Sándor, Németh László járták a magyar lélek megismerésének útját, ki-ki a maga eszköztárával és nyomukban megindult a magyar szociográfiai irodalom, amely világszerte egyedülálló, mert lélekvezérelt a munkássága. AKádár-korszakban ez a kutatómunka stagnált, mígnem új szóvivői akadtak.

Barátaival, Pap Gáborral, Végvári Józseffel missziót vállaltak fel a magyarság érdekében. Pap Gábor meghatározta a magyarságtudomány hat pillérét és hárman - kimondatlanul - megalakították a Magyar-Mindenséget, ahogy még Csokonaiék is a magyar univerzitást emlegették. Ők lettek népünk tanítómesterei, felvállalva a vándor szerzetesek és prédikátorok sorsát, s megalapozták a magyarság belső lélekképének tudományát. Végvári József a nyelvet, Pap Gábor az asztrálmitológiai szemléletet és a népi ornamentikát egészen a Magyar Szent Koronáig, Molnár V. József pedig a népi gondolat
egyetemességét, szokásoktól, szentektől, születéstől, haláltól, a Boldogasszony hétágú életfájától a lélek legmélyéig hatolva. Fáradtságot nem ismerve, égi erőtől hajtva járták a magyar tájat, elmentek mindenhova, ahova hívták őket, s nevükkel együtt a magyarságismeret vert otthont a magyarság tudásszomjtól áthatott lelkében.

Ha lélektudományos oldalról nézzük Molnár V. József munkásságát, ez az anyag egy új stúdium körvonalait is meghatározza. Ez a magyar fejlődéslélektan. Ez a tudomány a lélek sorsáról szól, a fogamzástól a Boldogasszony kemencéjéhez való visszatérésig, az őslélekig tart, s indul újra vissza... A miskolci lélektudományos bölcsészeten ezt tanítja magyarságkutatóknak és pszichológusoknak, s reméljük, szava s gondolatainak szentsége fészket rak a lélekben és megsokasodva terjed tovább. Molnár V. József az ősképet helyezte kutatása középpontjába, amely - mint tanítja - kegyelmi ajándék, s ennek felismerése teszi a magyarságot a szerves Mindenség magjává. Magvoltunkat váltja át munkásságában kezelhetővé, megismerhetővé, felismerve a vele járó magsorsot, a világ világosságának fényében. 80. születésnapján szeretetünk, nagyrabecsülésünk kíséretében nyújtjuk át olvasóinknak az égi küldetésű magyar gondolkodó, Molnár V. József munkásságából azt a válogatást, amely a magyar lélek képének képzetét átöleli.

Dr. Gyárfás Ágnes
Budapest, 2010. szeptember 21.                   
MVSZ Sajtószolgálat