2010. szeptember 28., kedd

6.557 - A Szent Korona Alapítvány kezdeményezésére 2007-ben Budapesten megalakult a Korona Csereklub Egyesület.

Csereklub

Ez a szóösszetétel teljes egészében kifejezi a lényeget: a "klub" jelzi, hogy itt egy önkéntes és zárt közösségről van szó, a "csere" pedig arra utal, hogy a klub tagjai egymás között termékeket és szolgáltatásokat cserélnek.

Miért van szükségünk csereklubra?

A jelenlegi társadalom legnagyobb problémái a "rossz pénz" miatt alakultak ki. Megjósolható volt, hogy a bankok hitelezési gyakorlata, a profitot hajszoló gazdálkodása, valamint a fedezet nélküli pénzkibocsátás előbb-utóbb összeomláshoz vezet. Úgy is lett: mára bennünket is elért a pénzügyi világválság, aminek egyenes következménye lesz a gazdaság visszaesése, a munkanélküliség növekedése, a pénzhiány, stb.

Ebben a helyzetben szűkebb közösségi összefogásra, önellátásra kell törekednünk, hiszen senki sem fog "kívülről" segíteni rajtunk. Ehhez meg kell oldanunk a globalizált pénz- és haszoncélú világból való átmenetet a helyi együttműködésen és a bizalmon alapuló rendszerekbe. A megoldás a helyi kereskedelmi rendszerekben rejlik: a csereklubok megalakítása illetve a helyi pénzek bevezetése - a tapasztalatok szerint - fellendíti az érintett térség gazdaságát.

Az ellehetetlenült egyének, családok és kisvállalkozások túlélését segíteni kell. A csere által azok is hozzájuthatnak termékekhez, szolgáltatásokhoz, akiknek nincs pénzük, de van tehetségük és szorgalmuk.
A csereklubban való részvétel azok számára is előnyt jelent, akik semmiben sem szűkölködnek, hiszen a klubon belül olcsóbban vagy jobb minőségben hozzájuthatnak dolgokhoz, mint egy hagyományos üzletben.
Itt kell megemlíteni, hogy a csereklubnak erős közösségépítő hatása is van, ami nagyon fontos, mert az összetartásra, egymás segítésére, érdekeink védelmére ma nagyobb szükség van, mint valaha.

Hogyan működik egy csereklub?

Megszerveződik egy közösség, melynek tagjai egymás között termékeket, szolgáltatásokat cserélnek ki úgy, hogy e közben pénzt NEM használnak. Egyrészt minden tag közzéteszi felajánlásait (kínálatát) egy internetes program segítségével, vagyis leírja azt, hogy mit tud adni a közösség más tagjai számára. Másrészt választhat a többi tag felajánlásaiból, azaz igénybe veheti a mások által felkínált javakat. Az egyes cserék, mint események, eseti jelleggel jönnek létre a tagok szükségleteinek és felajánlásainak egymásra találásakor.
A ténylegesen lebonyolított cserék időpontja eltér, a csereérték is különböző, ezért a csereértékeket nyilván kell tartani. Ez is az internetes program feladata: minden tagnak folyószámlát vezet.
A csereklub bizalmi alapon működik, nem kell semmilyen fedezetet "letenni" annak, aki szeretne bekerülni. Ebből következik, hogy a klub tagjai védik saját közösségüket: csak becsületes, megbízható embereket vesznek fel.

A Szent Korona Alapítvány kezdeményezésére 2007-ben Budapesten megalakult a Korona Csereklub Egyesület.

Ez a 12 főből, főleg szakértőkből álló egyesület dolgozta ki a hazai csereklubok működésének alapelveit, figyelembe véve a magyarországi lehetőségeket és törvényeket. Az egyesület készíttette el azt az internetes programot, amely nélkül nem létezhetne egy modern csereklub.
Ennek a programnak - melynek Ön a kezdő oldalát látja - két fontos feladata van:
- egyrészt segíti a vevő és az eladó egymásra találását, azaz piacteret biztosít,
- másrészt nyilvántartja, elszámolja az ügyletek csereértékét.
Az Egyesület csak szellemi műhelyként funkcionál, nem hoz létre és nem működtet csereklubot, ellenben szorgalmazza, hogy a Kárpát-medencében alakuljon minél több csereklub, lehetőleg minden régióban és határok nélkül! Ezeknek ingyenesen rendelkezésére bocsátja az internetes programot, és a klubok megszervezéséhez, működtetéséhez tanácsokat ad.

Ilyen előzmények után alakult meg a Pilis környéki települések csereklubja, ahogy mi nevezzük: a Pilis csereklub.

A csereklub működése

Új tag felvétele

A csereklub tagja az lehet, aki elfogadja elveinket, egyetért céljainkkal, és a tagfelvételi űrlap kitöltésével kinyilatkoztatta belépési szándékát. A belépéshez szükséges még 2 ajánló, akik kezességet vállalnak a jelölt tisztességes szándékait illetően. Ajánló csak az a klubtag lehet, aki már eladott és vett is valamit a klubban.
A tagfelvételi űrlapon a jelölt meg kell adja: a teljes nevét, a mobiltelefonszámát, az e-mail címét és a lakcímét. Választania kell egy egyedi azonosítót, egy rövid nevet, amivel a többi klubtag hivatkozhat rá a cserék lebonyolítása során. Az azonosító minimum 5 karakter hosszú, csak betűket és számokat tartalmazhat, a kis- és nagybetűk nincsenek megkülönböztetve. Egy a lényeg: kimondható legyen, mert az azonosító a klubon belül publikus!
A jelölt meg kell adja mindkét ajánlójának azonosítóját is! Ha valaki a klubtagok közül csak egy embert ismer, akkor keresse meg őt, és az a tag majd elmondja, hogy mi a teendő. Ha a jelölt senkit sem ismer, akiről tudja, hogy klubtag, akkor a kapcsolatfelvételnél jelezze érdeklődését vagy belépési szándékát, és egy-két napon belül e-mailben megkeresi őt valamelyik tag, és meghívja egy személyes találkozóra.
A tagfelvételi űrlap elküldése után az ajánlókat értesíti a program a jelölt belépési szándékáról. Amikor mindkét ajánló visszaigazolja a klub felé, hogy támogatásáról biztosítja a jelöltet, akkor a jelölt e-mailben megkapja a belépéshez szükséges jelszavát. A jelszó esetében fontos megemlíteni, hogy a kis- és nagybetűk különböznek!
Ezek után az új tag köteles az azonosítójával és a jelszavával bejelentkezni a programba, ahol a saját adatainak karbantartásánál megváltoztathatja jelszavát, mivel az e-mailben kapott jelszó eléggé megjegyezhetetlen. Más esetben a tag akkor is köteles megváltoztatni jelszavát, ha gyanítja, hogy valaki megtudta azt.
A következő lépés: a kínálat felvitele. Az új tagnak rögzítenie kell a programban, hogy milyen szolgáltatásokat és termékeket tud felajánlani a közösség számára. Itt csereértéket (irányárat) is meg kell adnia. Ennek kialakításához a program segítséget nyújt, támpontot ad. Ettől azonban jobb módszer az, ha a tag a kínálatoknál rákeres, hogy mások mennyiért kínálnak hasonló terméket, szolgáltatást.
Miután az új tag rögzítette kínálatát, onnantól kezdve teljes jogú taggá válik. Cseréket bonyolíthat le. Kezdheti úgy is, hogy először ő vesz igénybe szolgáltatást, majd később az ő termékét, szolgáltatását veszik igénybe más tagok.

A csere lebonyolítása

A tagnak szüksége van valamilyen termékre vagy szolgáltatásra, és a kínálatok között erre rákeres. A program megjelenít néhány találatot, ahol feltünteti az adott dolog irányárát, mellette a felkínáló nevét, telefonszámát, e-mail címét, lakcímét és az átlagos osztályzatát. Igen, az átlagos osztályzatát, mivel minden egyes csereügylet után az igénybe vevő tag 1-től 5-ig, mint az iskolában, osztályozza az eladó szolgáltatását, termékét.
A tag tehát választ a kínálatok közül és felveszi a kapcsolatot a másik féllel. Megbeszélik a cserét, megalkusznak a csereértékben. Az ügylet lebonyolítása után a vevő a program segítségével átutalja a kialkudott összeget az eladónak. Ezáltal a vevő egyenlege csökken, és ugyanilyen mértékben az eladó egyenlege növekszik.
Minden tag 0 (azaz: nulla) egyenleggel lép be a csereklubba. Mivel a klubon belül sem pénz, sem jövedelem nem keletkezik, az összes tag egyenlegének összege mindig = 0 !

Egy egyszerű példa jól szemlélteti a csereklub működését.


Sándor lenyírta a füvet Jóskáék kertjében 300 koronáért, egy másik alkalommal Jóska segédmunkát végzett Pista mellett 500 koronáért, eközben Marika finom házikolbászt vett Pistáéktól 500 koronáért, és megvarrta Sándor nadrágját 120 koronáért, melyet az fűnyírás közben elszakított.
Tételezzük fel, hogy az ábrán szereplő tagok mindegyike új belépő volt, tehát mindegyiknek 0 volt az egyenlege. A négy csereügylet után, amikor mindannyian átutalták a kialkudott összeget, az ábrán zöld színnel jelölt értékre változtak egyenlegeik. Számoljunk utána: ha mind a négy egyenleget összeadjuk, nullát kapunk! Ez egy nagyon egyszerű ábra volt, de képzeljük el azt, amikor több száz tag bonyolít le egymás között cserét oda-vissza! Lássuk be azt is, hogy hivatalos pénzt senki sem használt, mégis el lett végezve minden munka, a szükségletek ki lettek elégítve!