2011. március 1., kedd

8.746 - Orbán Viktor, szombat, 2011. február 26. > Válaszok a közbiztonság témakörében

Válaszok a közbiztonság témakörében

von Orbán Viktor, szombat, 2011. február 26. 

Orbán Viktor

Köszönöm a kérdéseket, üzeneteket, értékes gondolatokat. Az üzenetek, kérdések döntő többsége öt fő témát érintett: munkahely és megélhetés, otthonteremtés, közbiztonság, nyugdíj, elszámoltatás. Témakörönként, ebben a sorrendben próbálok válaszolni az Önök felvetéseire. A mai nap témája:

KÖZBIZTONSÁG

Nemzeti ügynek tekintjük a rend és közbiztonság helyreállítását Magyarországon, Ezzel az elhatározással láttunk munkához tavaly tavasszal

Anyagi és szakmai értelemben is megerősítettük a rendőrséget, növeljük az állomány létszámát. 2011. március 6-án 1960 fő újonnan kinevezett rendőr tiszthelyettes áll munkába

Bevezettük a „Három csapás” törvényt a veszélyes bűnözök elleni, minden eddiginél szigorúbb fellépés érdekében. Az eddigi erőfeszítéseink már jelentősen javítottak a helyzeten. Annak az elvnek az érvényesítése, hogy a kis bűn is bűn, elérte hatását: az áruházak vezetői arról számolnak be, 40%-al csökkent a bolti tolvajlások száma.

A közbiztonság helyreállítása érdekében hozott eddigi intézkedések eredményeit leginkább azok érzik és tapasztalják, akik vidéken, kistelepülésen laknak. 

Az elmúlt években a kis falvak sokaságában szűnt meg a békés élet lehetősége – különösen az ország észak-keleti részében. Ma már sokkal több rendőr szolgál ezeken a területeken és rendszeresek a fokozott ellenőrzések, sokszor a megyei rendőr-főkapitányság bevetési szolgálatának munkatársaival, esetenként a készenléti rendőrség állományával megerősítve. Ennek köszönhetően nagyon sok elkövetőt sikerül elfogni. Március 6-tól közel kétezer új rendőrt állítunk munkába.

Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben a rendőrség kiemelt feladatként kezeli azokat a bűncselekményeket, amelyek áldozatai idős emberek. A rendőrök járőrözés közben mindennap eljuthatnak a megye valamennyi településére.

Korábban nem, vagy csak ritkán volt következménye a húszezer forintot meg nem haladó lopásoknak, főleg kiskorú elkövetők esetében. A tavaly meghozott változtatások révén ma már kis értékű lopást sem lehet elkövetni következmények nélkül.

Az elzárásnak nevelő hatása is van, tudatosítani akarjuk ugyanis mindenkiben, hogy a lopás bűn, amelyért felelni kell.

Az emberek a szocialista kormányok alatt nem bíztak a rendőrségben, és sokszor nem jelentették be az ellenük elkövetett bűntetteket. Ma már a rendőrökben ismét a védelmezőt látják, így nagyobb bizalommal fordulnak a hatóságokhoz. Az idáig ismeretlen bűntettek is a rendőrség látókörébe kerülnek, s a határorozott fellépésnek köszönhetően a felderített ügyek száma is jelentősen növekszik.

Természetesen nagyon sok tennivalónk van még, amíg mindenütt érezhető lesz, hogy újra rend van és biztonságban lehet majd élni az egész országban.

Tisztában vagyok vele, hogy olyan állapotok uralkodtak el hazánkban, amelyek miatt jogos és megalapozott a sokak által megfogalmazott igény a további szigorításra.

Ennek megfelelően a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium elkezdte egy új Büntető Törvénykönyv előkészítését. A jelenleg hatályos Btk. minden rendelkezését felülvizsgálják. Napirenden van a büntethetőségi korhatár leszállításának lehetősége is.

Ebben a kérdésben szociológusok, pszichológusok, gyermekvédelmi szakemberek véleményét, valamint a hazai és nemzetközi tapasztalatokat egyaránt figyelembe veszik.