2012. május 3., csütörtök

14.744 - Mit várhatunk Ádertől?

** www.nemzetihirhalo.hu *************

Mit várhatunk Ádertől? 
2012, május 3 - 13:42 barikad.hu 

Schmitt Pálhoz hasonlóan a kormányt hűen kiszolgáló, mindent ellenjegyző "íródeák", vagy valóban a nemzetért tevékenykedő államfő lesz-e Áder? 


Schmitt Pál volt köztársasági elnök arra hivatkozva mondott le, hogy a plágiumbotrány után személye megosztotta a nemzetet. "Személyes ügyem szeretett nemzetemet inkább megosztja, mintsem egységesíti, kötelességemnek érzem, hogy szolgálatomat befejezzem, elnöki mandátumomról lemondjak". Schmitt Pál ezt a beszédet akár közvetlenül a megválasztás után is elmondhatta volna. Ugyanis ha feltesszük azt a kérdést, hogy egy pártkatona hogyan tudja megtestesíteni a nemzet egységét, akkor arra nagyon egyszerű választ adni: sehogy! Ez pedig pontosan igaz a tegnap államfőnek megválasztott Áder Jánosra is. 

forrás: Vastagbőr

Az Alaptörvény szerint az "államfő kifejezi a nemzet egységét", de a kormánypártok láthatóan nagy ívben tesznek erre. Mi sem bizonyítja jobban, hogy Schmitt helyére egy régi emberüket, Áder Jánost hívták haza Brüsszelből. Úgy vélem, hogy egy olyan személy, aki egy párt színeiben majdnem 20 évig országgyűlési képviselő volt, már önmagában alkalmatlan az államfői poszt betöltésére. Ugyanis ha tetszik, ha nem, ebben az országban nem csak kormánypárti szimpatizánsok élnek. Vannak rajtuk kívül még jó pár millióan, akik más politikai formációt támogatnak, számukra pedig nem hiteles ember egy pártkatona. Ez akkor is így van, ha Áder már előre leszögezte, hogy államfővé választása esetén kilép a Fideszből. 

Ha Orbánék valóban tisztelnék az általuk összetákolt alkotmányt, akkor nem Áder lenne a köztársasági elnök, hanem egy a nemzethez, és nem politikai pártokhoz hű, köztiszteletben álló személy. 

Nem véletlen, hogy Áder a megválasztása után elmondott beszédében igyekezett bizonyítani, hogy a fideszes múltja ellenére képes lesz megfelelni az Alaptörvényben is meghatározott célnak. Áder többek között azt mondta, hogy elnökként az első szava a köszöneté, és hangsúlyozta, hogy nemcsak a támogató szavakért hálás, hanem a bírálatokért is. "A kritika józanságra int" - fogalmazott. 

A balliberális oldal felé is tett némi gesztust azzal, hogy méltatta a korábban az SZDSZ-ben politizáló, a Horn-kormány szolgalelkű kiszolgálóját, Göncz Árpád volt köztársasági elnököt. 

Tagadhatatlan tény, hogy beszédének legfőbb üzenete az összefogás volt. Kicsit árnyalta mindezt, hogy leszögezte: teljes mértékben elkötelezett az ellenzék által keményen bírált, egyedül a Fidesz és a KDNP voksaival megszavazott Alaptörvény mellett. 

Kérdéses, hogy Áder komolyan gondolja-e, amit elmondott, vagy csak az őt joggal bírálók támadásainak méregfogát kívánta kihúzni az összefogást hangsúlyozó beszédével. A közeljövőben ki fog derülni, hogy folytatja-e elődje, Schmitt Pál, a kormány "íródeákja" politikáját és mindent ellenjegyez, amit ecsak lé tesznek, vagy akár a korábbi pártjával is szembemenve valóban a nemzet érdekét képviselve fogja ellátni feladatát. A rendszerváltás óta eltelt több mint 20 év tapasztalatai alapján azt gondolom, hogy utóbbira vajmi kevés esély van, és Áder személyében egy a Fideszhez maradéktalanul hű, most már csak volt pártkatona foglalja el az államfői bársonyszéket. 

J.F. 

VGO