2012. november 9., péntek

15.917 - Kinyírják a vidéket Orbánék: januártól felborul az élet

*** www.nemzetihirhalo.hu *************


Kinyírják a vidéket Orbánék: januártól felborul az élet
2012, november 8 - 18:08 barikad.hu

Brutális mértékben csökkentik a kistelepülések polgármestereinek fizetését január 1-jétől. Emiatt kilátástalanná válik több településvezető élete, akik adott esetben szorgalmas munkával fellendülést tudtak elérni helyben, és csökkenteni tudták a munkanélküliséget.

Mostani fizetésük harmadát - nagyjából bruttó százezer forintot - kaphatják meg jövő januártól a kis községek polgármesterei az új önkormányzati törvény szerint. Az új szabályozás értelmében egy ötszáz fő alatti település - melyek az összes magyarországi település egyharmadát képezik, több mint ezer község - első embere január 1-től alig vihet majd több pénzt haza családjának, mint egy általa foglalkoztatott közmunkás - hívta fel a figyelmet Orbán Viktor miniszterelnökhöz intézett nyílt levelében Üveges Gábor, Hernádszentandrás független polgármestere.

Visszás, hogy a hivatali apparátus tagjainak jövedelme is meghaladhatja akár az egész településért felelősséget vállaló vezető illetményét. Mint írta, ezeken a településeken a tervezett illetmény esetenként kevesebb, mint a fele lesz a jelenleg a statisztikai átlagbér közelében lévő fizetésnek. Érthető, hogy vannak a rendszerben, és talán látványosabban a kisebb lélekszámú településeken olyan vezetők, akik főállásban tartása és versenyképes megfizetése pénzpazarlásnak, sőt emberileg is irritálónak tűnik. Ugyanakkor ez nem alapozhat meg egy kollektív büntetést minden kistelepülés számára - emelte ki.

Újabb rossz megoldás a kormánytól

Sneider Tamás, a Jobbik alelnöke szerint sem az illetmény csökkentésével kellene rendet rakni, ez ellen a párt is határozottan tiltakozott. Ezzel szemben azt kellene megoldani, hogy ne lehessenek olyan emberek a települések élén, akiknek a nyolc általános iskolai végzettségük sincs meg. Erre ma is akad példa, kétezer lélekszámú településen is - tette hozzá. Ezért a nemzeti radikális párt szerint a polgármesteri tisztséget legalább szakmunkás végzettséghez kellene kötni. Emellett egy pontos és részletes munkaköri leírást kellene adni, amivel a településvezetők tevékenységét szabályoznák.

A megalázóan alacsony bérezés - mely önmagában is előrevetít visszafordíthatatlan következményeket, derékba törheti a hosszú évek óta felépített, és célegyenesbe fordult fejlesztéseket, vagy akár emberi sorsokat - a ciklus közben létbizonytalanságot okozva szünteti meg a 2010-ben a mérlegelések részét képező, négy évre kalkulálható kereteket - fogalmazott Üveges Gábor.

Hernádszentandrási paradicsom

A polgármester függetlenként nagy eredményeket ért el a 464 fős Hernádszentandráson, ahol egy programmal jelentősen tudták csökkenteni a fő problémának számító munkanélküliséget is. A munkahelyteremtés - egy kiváló adottságokkal rendelkező térségben - kizárólag a mezőgazdaság talaján állva születhet meg. Ennek kapcsán jobbikos politikusok, köztük Sneider Tamás is a településre látogatott tapasztalatcsere céljából. 2010-ben a település önkormányzata sikeres pályázatnak köszönhetően BioSzentandrás néven Biokert-gazdálkodási programot hirdetett. Ennek elsődleges célja az ott élők jövedelemének kiegészítése és az önellátás segítése. A programba bárki jelentkezhetett, aki vállalta, hogy hétvégenként részt vesz a képzéseken, rendszeresen műveli saját kertjét, tevékenykedik a hernádszentandrási közösségi mintakertben. Ez lett a jövő útja a faluban, a település nyugodt gyöngyszeme lett a térségnek, nem jellemzőek a lopások, bűncselekmények.

A jövő polgármestere: oligarcha vagy munkanélküli

Ilyen és ehhez hasonló kezdeményezéseket törhet derékba a kormány a fizetések durva mértékű megvágásával, aminek visszafordíthatatlan következményei lehetnek. Sneider Tamás szerint két variáció valósulhat meg: az egyik, hogy a települések leggazdagabb emberei lesznek majd a polgármesterek, a tisztséggel pedig saját hatalmukat megerősítése lesz a cél. Így az oligarchák fogják uralni a vidéket is: ahogy már korábban is, a Fidesz ezúttal is nekik kedvez a jogszabály-változással. Vagy éppen ennek az ellenkezője fog történni: mivel az új törvény nem köti végzettséghez a posztot, ezért nyolc általánost végzett, segélyből élő, esetlegesen soha nem dolgozók kerülhetnek a települések élére. Egy biztos: mindkét variáció a vidék és a kisfalvak pusztulásához fog vezetni.

Ezért a hernádszentandrási polgármester számos érintett kollégája nevében azt kéri a miniszterelnöktől, hogy maradjon meg a minimális feltétele és kerete annak, hogy képesek legyenek közösségükért dolgozni, lakosságszámtól függetlenül. Mint nyílt levelében írja, partnerek abban, hogy a felmerülő problémákra a következményeket mérlegelve megtalálják a valós, szakmailag kimunkált, az általánosítást nélkülöző, a teljesítményt megbecsülő megoldásokat.

Kovács Zita