2013. március 7., csütörtök

16.592 - Kutasi József Antal > A nemzeti szolidaritás jelképeként kihelyezték a székely zászlót

** www.nemzetihirhalo.hu *************

A prefektus elleni tüntetésre szólít fel a háromszéki RMDSZ 
2012. november 05. hétfő, 15:41 Kovács Zsolt - maszol.ro 

Hatalmas "SIC - Terra Siculorum" feliratú táblát helyeztek el a Kovászna megye prefektúra elé hétfőn a háromszéki RMDSZ vezetői. Emellett csütörtökön 16 órától a kormányhivatal előtt tüntetést szerveznek. 

Oda várnak minden sepsiszentgyörgyi és székely embert, akinek fontos a székely zászló. Az első 500 érkező ajándékba kap egy székely zászlót, és a szervezők arra kérik, hogy tűzzék ki azokat magánházuk, tömbházuk homlokzatára. 

 
Tamás Sándor és Antal Árpád a sajtótájékoztatón | A szerző felvételei

Tamás Sándor megyei és Antal Árpád sepsiszentgyörgyi RMDSZ-elnök hétfőn reggel a kormányhivatal előtt tartott sajtótájékoztatójukon rámutatott: bíznak abban, hogy néhány ezer résztvevője lesz a csütörtöki tüntetésnek. Megmutatják a prefektusnak, hogy fontos a székely zászló, és ha nem fejezi be a "hergelődést", minden héten szerveznek egy újabb tüntetést, és minden héten több székely zászló lesz. 

A prefektus "hergeli a székelyeket" 

Tamás Sándor szerint Codrin Munteanu hivatalba lépése óta "hergeli" a székelyeket. Megtámadta a sepsiszentgyörgyi Kónya Ádám Művelődési Ház-, és a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum elnevezését, Kovászna város, Sepsiszentgyörgy, illetve Kovászna megye címeres zászlóját, miközben az ország több megyéjének, városnak, municípiumnak, sőt Bălăbăneşti nevű galaci községnek is lehet címere és zászlója. 

A prefektus ezek mellett megtámadta a települések a "művelődési ház és községháza" felirataival, legutóbb kifogásolta a települések bejáratainál lévő "Isten hozott" feliratot. "Ez a prefektus nem hozott egy rajzszeget ebbe a megyébe, viszont azokat támadja azokat a dolgokat, amelyek az identitásunkhoz tartoznak, és amelyekre büszkék vagyunk", mondta Tamás Sándor, aki szerint azért állították fel a 12 négyzetméteres "SIC- Terra Siculorum" feliratú táblát, hogy legyen világos számára, hogy Székelyföld létezik, ugyanúgy, ahogy különböző kormányhatározatokban megjelenik a Hátszeg országa-, Szilágyság országa és Almás Vidéke is. (Írásunk a hirdetés után folytatódik) 

Antal Árpád azt mondta: "Nem akarunk sem hergelődni a románokkal, sem kreatív energiát arra fordítani, hogy az építkezés, munka helyett érdemtelen vitákat folytassunk. Évekkel ezelőtt jeleztük a prefektusnak, hogy nekünk is vannak érzékenységeink, mégis veszíti a húrt. Akkor lesz társadalmi béke Kovászna megyében, ha tiszteljük egymást és egymás szimbólumaimat". 

Munteanu elszámoltatná Antalékat 

A háromszéki RMDSZ vezetők hétfő reggeli akciójára Codrin Munteanu közleményben reagált. A lapunknak is elküldött állásfoglalásában kifejti: prefektusként a törvények és az alkotmány előírásainak betartásáért felel. Mintt írta, pénteken azt kérte a Kovászna megyei és a sepsiszentgyörgyi önkormányzattól, hogy számoljanak be arról, melyik cégekkel kötöttek szerződéseket az uniós fejlesztési projektek kivitelezésére, amelyeknek összege számításai szerint 170 millió lejre rúgnak. 

 
Óriáspannó a sepsiszentgyörgyi prefektúra előtt

A prefektus szerint a hétfői Székelyföld-táblás akcióval nyomást akarnak gyakorolni a kormányhivatalra, hogy feladja a közpénzek elköltésének átláthatóvá tételére vonatkozó munkáját. "Kérjük, hogy Tamás Sándor és Antal Árpád közölje a prefektúra által kért adatokat, anélkül, hogy etnikai témákhoz folyamodna", írja közleményében a prefektus, aki arra kíváncsi, hogyan költötték el a "Borvíz útja" projektre nyert pályázati pénzeket, és mit szeretnének kezdeni a projekt révén megépített létesítményekkel, amelyeken több mint egy éve lakat van. 

Első fokon megnyerték zászlós pert 

Kovászna megye tanácsának elnöke, Tamás Sándor kifejtette: első fokon megnyerték azt a pert, amelyben a prefektúra a közigazgatási bíróságtól kérte a megyezászló elfogadásáról szóló határozat visszavonását. Codrin Munteanu prefektus meg is fellebbezte az ítéletet, mondta Tamás Sándor, aki szerint az első fokú ítéletben döntő bíró ötoldalas érvrendszert sorolt fel a zászló védelmében. (Írásunk a hirdetés után folytatódik) 

"Fontosak ezek a szimbólumok, mert kinyitják, megmutatják azt ami a székely ember szívében van, és közösséget szerveznek. Székelyföldön nem attól lesz közösség, ha vasbetont öntünk és utakat építünk, hanem attól hogy van lelki összetartozás, és lelhetőséget teremtünk ennek megnyilvánulására. Már abból is úgy érzem, hogy jó úton járunk, hogy a prefektus és több román civil szervezet elég vehemensem támadják a Székely Vágtát, a Székely történelemkönyvet és hasonló dolgokat" - mondta el lapunk kérdésére Tamás Sándor. 

A tanácselnök szerint az adott közigazgatási egység hatáskörébe tartozik, hogy elfogadja a saját jelképét. Ezeket a procedúrákat betartották. A napot és a holdat 1437-ben adományozta Zsigmond király a székelyeknek, azért írták latinul, hogy Terra Siculorum, mert a korabeli iratokban is így szerepel. 



A nemzeti szolidaritás jelképeként kihelyezték a székely zászlót 

 
Törtel 

 
Budakeszi 

 
Solymár 

 
Békéscsaba 

 
Pomáz 

 
Sepsiszentgyorgy, Covasna 

 
Bátonyterenye, Nograd 

 
Szekszárd, Tolna 

 
Szécsény, Nograd 

 
Páty 

 
Románd, Gyor-Moson-Sopron 

 
Fót 

 
Kisújszállás, Jasz-Nagykun-Szolnok 

 
Kiskunlacháza 

 
Budapest 

 
Balmazújváros, Hajdu-Bihar 

 
Felsorajk, Zala 

 
Sopron, Gyor-Moson-Sopron 

 
Csákányháza, Banska Bystrica