2013. október 6., vasárnap

17.847 - Az ország harmadának húsra sincs elég pénze...


Rezsicsökkentés - valódi tehercsökkentés vagy politikai kampány? 
2013. október 1. - 15:08 szebbjovo.hu 

Az elmúlt 23 évben már hozzászokatta a politikai elit a tisztelt választópolgárt ahhoz, hogy tele legyen a padlás. No persze nem szalonnával, kolbásszal, sőt még a kerítést sem sikerült a disznótorokból jól ismert ízletes ételből elkészíteni. Ennek ellenére mindig tele van az a bizonyos padlás ígéretekkel, és hasonló telítettséget mutat az emberek hócipője is. 

A 13. majd a 14. havi nyugdíj legendáját nehéz túlszárnyalni - fogadok, hogy jövőre sikerülni fog! - de azért érezhetik úgy a tisztes honpolgárok, hogy elkezdődött a licit. "Pártunk és kormányunk" a maga kétharmados többségével persze bármit megtehet és meg is tesz azért, hogy az embereknek jobb legyen - mondják ők. A mezei választópolgár csak annyit érzékel ebből, hogy kevesebb marad a bukszában a hónap végén, a péknél már két kiflivel kevesebbre futja az utolsó napokban, a kisfröccs meg már bele sem fér a büdzsébe, és ezt a sarki kocsmáros is megérzi. 


A tévéből bezzeg az folyik: "Magyarország jobban teljesít", "a magyar emberek segítségével visszafizettük az IMF kölcsönt", "újabb rezsicsökkentés várható" és hasonló hangzatos mondatok. Dübörög a gépezet - nem a kókai gazdaság, hanem a propaganda gépezet és Goebbels óta tudjuk, hogy ez mennyit jelent egy politikai pártnak: a sokat hangoztatott dolgokat az emberek a végén elhiszik... Hiába vadászta le a "pannon pumát" a "Simabőrű" a Nemzetközi Valutaalap képében, a hírek arról szólnak, hogy visszafizettük az adósságot, hurrá! Hiába élnek milliók a létminimum alatt, hazánk azért jobban teljesít, a kérdés az, hogy minél jobban és miben? 

A hab a tortán pedig a rezsicsökkentés. A Fidesz boszorkánykonyhájában ezt jól kifőzték, és a hatalom megtartásának szempontjából ügyes lépés, ezzel választást lehet nyerni 2014-ben. Narancsoséknak ez a lényeg, de nézzünk már egy kicsit a dolgok mögé. 

Nézzük a száraz tényeket: a kormány január 1-jétől 10%-kal csökkentette a lakosság számára a távhő, a villamos energia és a földgáz árát, majd júliustól olcsóbb lett a víz- és csatorna-, valamint a szemétszállítási díj, a szennyvízszippantás és a kéményseprés. Ez mind szép és jó, mi több támogatható. Viszont meg kellene vizsgálnunk egy pár dolgot! 

Miért pont most jött el az idő, hogy ezt meglépje a kormány? - teheti fel a kérdés az egyszerű magyar ember. Három év kellett ahhoz, hogy rájöjjenek odafent, hogy a rezsiköltségek európai és világviszonylatban is az egekben vannak?! Márpedig ott vannak és ott voltak 2010-ben is, ehhez pedig egy kis adalék: a víz- és csatornadíjak terén hogy álltunk az Orbán-kormány hivatalba lépésekor? Magyarországon is nagy eltérések voltak és vannak, mivel amíg Debrecenben 512 Ft-ot kellett fizetni köbméteréért, addig Siófokon vagy Salgótarjánban az 1000 Ft-ot is elérte a víz köbméterenkénti díja, a magyar átlag úgy 6-700 Ft/m3 körül mozog. 

A nálunk jóval magasabb életszínvonalon élő olaszok és spanyolok ezen összegek töredékét fizetik (Rómában 110 Ft/m3 Madridban 136 Ft/m3)! Európa legmagasabb életszínvonalon élő nemzetei közül a hollandok 205 Ft-nak, a finnek 268 Ft-nak megfelelő eurót fizetnek a víz köbméreréért. 

Tetszik érteni? Az átlag finn (vagy holland) 2600 euró nettó fizetéssel a zsebében, ami 750.000 forintnak felel meg, fizeti a 2-300 Ft-os köbméterenkénti vízdíjat. Marika néni meg a - jó esetben - tized annyi nyugdíjából fizet 6-700 Ft-ot, ha nem Salgótarjánban lakik! Döbbenet! 

Világviszonylatban, kontinensenként pedig a következőképpen alakul a legmagasabb víz- és csatorna rezsiköltségek, forintba átszámítva: Az Egyesült Államokban San Diegóban a legdrágább a szolgáltatás, ahol 363 forintnyi dollárt kérnek egy köbméterért, Ausztráliában Sydney áll az élen 355 Ft/m3, Ázsiában Kumamoto (Japán) vezet 228 Ft/m3-rel, Afrikában pedig Windhoek 92 Ft/m3-rel. A villany, gáz és egyéb rezsiköltségek terén sem állunk jobban. 

Ezekkel az adatokkal tisztában kellett, hogy legyen a kormány 2010-ben (ha nem volt, akkor alapból alkalmatlan az ország vezetésére). Akkor miért nem ezzel kezdte a tevékenységét? Miért volt fontosabb neki az "egyenruhás bűnözés", a magánnyugdíj-pénztárak vagy a választási rendszer átalakítása? Elmondom, hogy miért: azért mert legelőször a saját hatalmát akarta bebetonozni és még a ciklus elején szeretett volna túl lenni a népszerűtlen intézkedéseken. Most pedig, 2013-ban a választások előtt előjött a hangzatosan rezsiháborúnak nevezett intézkedéssorozattal, ami népszerűséget, szavazatokat hoz neki. 

A legfontosabb kérdés rezsi ügyben, hogy valóban érzékelik az emberek a csökkentést és valójában kevesebbet fizet az ember? Ha minden körülményt figyelme veszünk, akkor határozottan nem a válasz! Egyrészt a 10%-os csökkentéssel még mindig többet fizet minden magyar ember, mint 2010-ben, a kormányváltás idején. Másrészt az e-útdíj bevezetésével és az üzemanyag árának folyamatos növekedésével szinte mindennek nő az ára, az élelmiszereken keresztül, a tűzifával bezárólag. 

És ha már itt tartunk: a kormánypárt szívfájdalom nélkül lesöpörte azokat a jobbikos javaslatokat, amelyek az alapvető élelmiszerek és a tűzifa áfáját csökkentették volna. Ezt kellett volna tenni már 2010-ben, és mára az emberek is megéreznék, úgy, ahogy egy 30%-os rezsicsökkentést is. 

Sokan azt gondolják, hogy ez az ország jelenlegi állapotában lehetetlen. Nem lenne az, ha a Fidesz kormány nem 870 millió euróért venné meg az E.ON gázüzletágát, miközben szakértők szerint ennek az ára mindössze 40 és 300 millió euró között mozog. 

A multi megint jól jár, a kisember rosszul. Mint a vörösök idején. Üdvözlök mindenkit a narancsos valóságban! 

Kulcsár Gergely 
a Jobbik országgyűlési képviselője
 

Kapcsolódó: 
   Az ország harmadának húsra sincs elég pénze 
   Zokogtak az iskolákban - Nem várt hatást váltott ki a szeptemberi fizetések megérkezése 
   Több mint százezer tanárt soroltak át szeptemberben 
   Import nyugdíjasok viszik a magyar TB kasszát!? 
   Bajai választás: 3 év börtön járhat, ha csaltak 
   Békemenet lesz október 23-án 
   Wittner Mária: a hajléktalanokat üldözni kell 



Az ország harmadának húsra sincs elég pénze... 
Méghogy húsra? Most jöttem vissza hazulról. Augusztus végén vettem egy dínnyét, talán egy kiló szilvát, és még valami zöldségfélét. Csaknem 2000 ft-ot fizettem. Ez megfelel 9 dollárnak. Ennyiért itt is meg tudom venni ugyanezt. Az én nyugdíjam kb. 5-szöröse a haza átlagnyugdíjaknak. Azon csodálkozom, hogy még nincsenek tele az utcák éhhalottakkal. (Radics Géza