2013. október 11., péntek

17.875 - A Raiffeisen ellen is pert nyert a devizahiteleseket védő ügyvéd!



A Raiffeisen ellen is pert nyert a devizahiteleseket védő ügyvéd! 
2013 október 09, szerda - 11:46 sonline/richpoi.com 

Ismét pert nyert Léhmann György ügyvéd egy devizahiteles adóst képviselve. Ezúttal a Szegedi Itélőtábla döntött a Raiffeisen Bankkal szemben. A bírósági határozat szeptember 4-én született, de nem jogerős: a másodfokú bíróság visszaküldi az ügyet elsőfokra. 

Léhmann György ügyfele ezúttal Szegeden nyert. Azok után, hogy - amint kedden megírtuk - a Pécsi Ítélőtábla jogerősen egy, a siófoki ügyvéd által képviselt devizaadósnak adott igazat az OTP Bank elleni perben, most a Szegedi Ítélőtábla hozott hasonló tartalmú döntést, igaz, egyelőre csak részítéletet, azt viszont jogerőset. Az ellenérdekelt fél ezúttal a Raiffeisen Bank. 

A per ezúttal is arra irányult, hogy kimondassék a devizában nyilvántartott forintkölcsön-szerződés egyoldalú banki módosításának érvénytelensége. A Szegedi Ítélőtábla jogerős részítéletet hozott, melyben megállapítja, hogy a bank nem tette lehetővé, hogy az adós tisztában legyen azzal: hogyan, milyen módon él a kamatváltoztatás jogával. Ezért az a szerződési feltétel, mely szerint a bank jogosult az ügyleti kamat mértékét a kölcsön futamideje alatt egyoldalúan módosítani, "a feleknek a szerződésből eredő jogait és kötelezettségeit a jóhiszeműség és tisztesség követelményeinek megsértésével egyoldalúan és indokolatlanul" az adós hátrányára állapítja meg, így tisztességtelen és semmis. 

- Az indoklás ugyanaz, mint a Pécsi Ítélőtáblánál - mondta Léhmann György. - Kérelmem a kamat és a kezelési költség ellenőrizhetetlen kiszámítására vonatkozott, ebből a Szegedi Ítélőtábla a kamatot érintő részt lezárta, a kezelési költség tekintetében azonban nem tudott döntést hozni, megfelelő kérelem hiányában. Ezt rövidesen benyújtom és folytatódhat a per, az ítélőtábla határozata szerint újra első fokon, de már csak a kezelési költség emelését vizsgálva. 

A siófoki jogász szerint a devizahitel-perekben ezek után ítélkező bíróságok számára egyre inkább irányadó kell hogy legyen a pécsi ítélet és a szegedi részítélet, már csak azért is, mert mindkettő pontosan követi a 2012. decemberi Kúria-állásfoglalást, valamint a Luxemburgi Bíróság által meghatározott követelményeket. - Ezért is mondom azt, hogy a bankok ne az időt húzzák azzal, hogy a Kúriához rohangálnak, hanem szíveskedjenek felhagyni követeléseikkel és szíveskedjenek visszaadni az adósoktól jogtalanul elvett pénzt! - így Léhmann. 

Ami pedig a Pécsi Ítélőtábla döntését illeti: megindult az országos számolgatás, szakértők szerint valójában nem a szerződéskori törlesztőrészlete áll vissza az adósnak (Léhmann György az ítéletet olvasván ezt nyilatkozta), hanem a szerződéskori kamattal számolt. A különbség - írja a Pénzcentrum internetes portál - az árfolyamváltozásból következik, ami sokkal nagyobb, mint a kamatváltozásból eredő. De még így is közel 14 százalékkal csökkenhet most a törlesztőrészlete a pernyertesnek, nem beszélve az eddig felhalmozott különbözetről. Vagyis arról az összegről, amit 2007-től kezdve a kamatváltozások miatt fizetett az eredeti törlesztőn felül. Amikor felvette a nyolcmillió forintos összeget, akkor még 5,78 százalékos THM mellett fizethette a tartozását, ráadásul 150 forintos árfolyamon. A kamat és árfolyamváltozás miatt mára 186 százalékára nőtt a havi törlesztőrészlet. Ha a kamat nem változott volna ez idő alatt, akkor ma csak 160 százalékát kellene fizetni az eredeti részletnek. 

Jól számol-e a Pénzcentrum? - kérdeztük Léhmann Györgyöt, aki azt felelte: - Nem, az én számításom szerint akkor lenne "pénzénél" az ügyfelem, ha nem tizennégy, hanem ötven százalékkal csökkenne a havonkénti fizetendője. 

Kapcsolódó: 
   Precedens? Óriásit nyert egy devizahiteles az OTP ellen! 
   Októbertől ide fordulhatnak a bajba került hitelesek 
   Devizahitelek: bankszövetségi egyeztetés civil szervezetekkel 
   A devizahiteles mentőprogrammal is összefügg az NGM új javaslata 
   Újabb K&H szerződés semmis! 
   Raiffeisen - Végrehajtás jogerősen megszüntetve 

Tisztelt devizahitelesek! 

Ha valaki még hinne a sajtónak, és úgy tudná, hogy nem lehet a bankok ellen pert nyerni, akkor az látogasson el a következő oldalra, ahol tucatjával talál első és másodfokú ítéleteket: 
http://hitelsikerek.hu/deviza-hitel-peres-iteletek/banif-plusz-bank/ 
Szóval a helyzet nem reménytelen, ki kell tartani! 

Madari Tibor 
PSZLF