2010. április 1., csütörtök
5.212 - Mihály Gábor: A Nagy Átverés: a Fidesz is neoliberális politikát folytat majd II.
A Nagy Átverés: a Fidesz is neoliberális politikát folytat majd II.
2010-03-31 08:44 barikád.hu
A Fidesz megtartaná a neoliberális elosztási viszonyokat!
Az elmúlt nyolc év MSZP-SZDSZ-es kormányai színtiszta neoliberális politikát folytattak, amelynek egyik következménye az lett, hogy a magyar állam elszegényedett; egyre kevesebbet költhet közjóra: oktatásra, egészségügyre, kultúrára és közbiztonságra.
Az állam elszegényítése fontos eszköz a neoliberális stratégiában, melynek elsődleges célja a maximális profit kisajtolása a társadalomból. Ha az állam működéséhez kevés pénzt használ, kevesebb adót kell beszedni: több profit maradhat a tőkés társaságoknál, másrészt a jóléti kiadások lefaragásából megtakarított pénzből fizetheti az eladósított állam hitelállománya kamatait. Az egyszerű munkavállalókat és azok családjait a magyar kapitalizmusban, ahol a reálbérek rendkívül alacsonyak, csak az erős, gazdag állam segítheti ki azzal, hogy például magas szintű oktatást és egészségügyi ellátást vagy gáz- valamint gyógyszerártámogatást nyújt azoknak, akik arra rászorulnak.
Az utóbbi nyolc év neoliberális gazdaságpolitikája miatt a magyar állam segítő ereje aggasztóan csökkent, az aktuális globalista kormány számtalan általános és középiskolát bezárt vagy összevont; kórházak, kórházi osztályok tucatjai szűntek meg, sőt megpróbálták az egészségügyi pénztárat is privatizálni. Erősen csökkent a szociális célra, valamint a gyermekvállalás ösztönzésére fordítható pénz is.
A magyar társadalom a közjóra fordítható pénzek elvonása miatt az Orbán-kormány alatti szinthez képest jóval alacsonyabb nívóra csúszott és ott is marad, ha semmi sem változik. Ha a Fidesz a gazdaság fellendítésére koncentrálva csak a munkaadókat hozza helyzetbe, ugyan teremtődhet 150-200000 új munkahely (az egymillió csak álom!), ám ez mit sem változtat a többiek lecsúszott helyzetén. Konkrétan, ha a Fidesz például nem állítja vissza az Orbán-kormány alatt működő gáz- vagy gyógyszerártámogatási rendszert, akkor a többség úgy érzi - jogosan -, hogy helyzete a Gyurcsány- vagy Bajnai-kormányok alattihoz képest semmit sem változott.
Bár mindkét ártámogatási rendszer leépítésekor a Fidesz-szóvivők élénken tiltakoztak, most, a választási programok bemutatásának időszakában semmit sem hallunk a támogatási rendszerek visszaállításáról, pedig ennek fedezete bőven adott. Csak a villamosáram-biznisz évenként 240(!) milliárd forint profitot termel, ha ezt egy átlagos nyugat-európai társasági adóval, kb. 30 %, sújtanák (adókedvezmények elfelejtve!), a beszedett 80 milliárd már önmagában is összemérhető nagyságú volna a gázártámogatási rendszer visszaállításának költségeivel. Sokan -logikusan - úgy gondolkodnak, hogy ha a Fidesz vissza akarná állítani az elvett szociális vívmányokat most azzal kampányolna.
Mihály Gábor
közgazdász