Valami hibádzik- avagy Óvakódj az átlagtól!
2012/03/21 NIF
- Hogyan lehetséges ez? - volt az első kérdés, ami azonnal felötlött bennem, amikor az Indexen elolvastam a "219 100 forint az átlagkereset" című anyagot.
Azért tettem fel magamban és magamnak a kérdést - már-már az automatizmus magától értetődőségének határát súrolva -, mert Magyarország ötödik legnagyobb vírusában, ó pardon, városában - ráadásul, hogy tetézzem a bajt, rátéve még egy lapáttal -, egy megyeszékhelyen élve, a környezetemben sehol sem találkozom olyan emberekkel a rendszeres havi javadalmazás tekintetében, akik ennyi pénzt vinnének haza, de még csak közelítő mértékben sem! És ez még akkor is így van, ha bruttó összegről beszélünk!
A második kérdés, ami az elsőként feltett kérdés folyományaként szintén azonnal önkéntelenül is kibuggyan a nép egyszerű gyermekéből, hogy HOL? Hol ennyi az átlagkereset?
Magam birtokában vagyok a Reader Digest kiadó által napvilágra segített, tekintélyes méretű és igényes kivitelezésű Képes világatlasz című munkának - igaz, hogy nem a legfrissebb kiadásban -, tehát tökéletesen tisztában vagyok azzal, hogy a baranyai megyszékhely funkcióját ellátó Pécs jelen állapot szerint még mindig Magyarország részét képezi, de úgy tűnik jó (vagy inkább rossz?) sorsom, annak a baga úristennek nem hoz össze efféle átlagemberekkel. Pedig havi 200 fixszel az ember könnyen viccel(hetne). No persze a vigyort hamar letörlik a képünkről!
"Januárban a nemzetgazdaságban - a legalább 5 fős vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél a bruttó átlagkeresetek 4,3, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 1,4 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakát, derül ki a KSH adataiból.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 219 100 Ft, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 225 000 Ft, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 206 800 Ft volt. Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 4,3 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit.
Az átlagkeresetek a versenyszférában 5,2, a költségvetés területén 1,4 százalékkal nőttek. A legjobban fizető gazdasági ág továbbra is a pénzügyi, biztosítási tevékenység volt (439 300 Ft), ezt az információ és kommunikáció (390 800 Ft), valamint az energiaipar (villamosenergia, gáz, gőzellátás) követte (334 400 Ft). A legkevesebbet a szálláshelyszolgáltatás, vendéglátás (137 300 Ft), illetve az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység (158 300 Ft) ágakban dolgozók kerestek."
Forrás: Index
Most vagy az van, hogy velem van baj, én hülyültem meg, én vagyok az egyedüli, aki az élettől teljesen elrugaszkodottnak tartja ezeket a számokat, vagy az van, hogy rossz helyen, rossz időben mozgok, mert én a környezetemben körülnézve egyetlen egy olyan emberrel nem találkozom, aki ennyit tesz zsebre. Lehet, hogy gyakrabban kellene ellátogatnom az ülésterembe?
De van itt még valami! Ahogy mondani szokás: Pofa alapállásban, ha tetszik, Kuss legyen! Minden "fronton" nőtt a javadalmazás, egyik helyen 1,4, másutt (és ez aztán mán a jótétemény netovábbja, uram Isten, létezik egyáltalán ilyen?!) 4,3%-kal! E' mán nem semmi!
Szarkasztikus hangulatú olvasóim most bizonyára azon élcelődnek, hogy az 1% körüli érték, hát az bizony hibahatáron belül van, de az érzékelhetőséggel, mint fogalommal semmiféle életszerű kapcsolat nem mutatható ki, különös tekintettel arra, hogy a vizsgált időszakban, mekkora összegekkel emelkedtek a családok kiadásai. Csak két fontos tényezőt emeljünk ki a teljesség igénye nélkül, élelmiszer és üzemanyag.
Az internetes lexikon a következőket írja a statisztikáról:
"A statisztika a valóság számszerű információinak megfigyelésére, összegzésére, elemzésére és modellezésére irányuló gyakorlati tevékenység és tudomány."
Forrás: Wikipedia
2012. március 22., csütörtök
12.290 - A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 219 100 Ft
www.nemzetihirhalo.hu *************