Az Irodalmi Jelen és a Tat Galéria szeretettel meghívja kedves Olvasóit, Látogatóit α című karácsonyi verskoncertjére
2014. december 19-én este 7 órára a Tat Galériába (Budapest V., Semmelweis utca 17.). VersTörténés
miáltalunk vagy
mi teáltalad lettünk
nem hagysz el minket
amíg mi nem akarjuk
Lábam előtt morzsával hangya küszködik;
korhadt fatönkön
ülök, mögöttem vízért tör le a gyertyán.
Velük tartanék az őket váró ködig
Költészet
Ami hír a világról, azt a bőröm küldi,
azt is, hogy szalad át valami az arcomon
(neve még nincsen),
s számára ez a skin szubkontinens
Névtelen, kattogó huzatban
mintha láthatatlan sóderszemek
iszonyú nyomása
agyon, mellkason.
Próza
Nem tépem szét a könyveket. Tudom, hogy jobban égne, könnyebben lobbanna fel, mégsem megy, nem bírom megtenni.
Helyszíni
Kukorelly Endre Mind, átjavított, újabb, régiek című verseskötetéről beszélgetett a költővel Farkas Zsolt. A kötetben még a tizenkilenc éves Kukorellytől is szerepel vers – de arra jöjjön rá az olvasó, hogy melyik.
A változatos színházi előadások mellett délelőtt és kora délután közönségtalálkozók, színházi workshopok, könyvbemutatók, kiállítások gazdagítják az erdélyi Nemzetközi Színházi Fesztivál idei programját.
A Balassi Intézet Márton Áron Kollégiuma látta vendégül Darvasi Lászlót, Murányi Sándor Olivért, Poós Zoltánt és Térey Jánost, akik műveikből olvastak fel a kollégium diákjainak.
Az Irodalmi Jelen folyóiratestjén a Csontreálban jó kis szellemi csontzenét eredményezett Payer Imre és Mányoki Endre vitája; közben megtudhattuk azt is, hogyan működnek a tárgyias Payer-versek, és hol születtek a Vasmágia fémszagú sorai.
Kritika
Grecsó Krisztián Megyek utánad című regényében „bosszantóvá válnak a túlcsorduló érzelmek", ráadásul a női szereplők is „üres figurák". Tinkó Máté alapos írásában bemutatja a művet, és kifejti, mi a gondja az olvasottakkal.
Képzeljék el, hogy a németek megnyerték a második világháborút! Milyen világ következne utána? Főként erre a kérdésre keresi a választ Horváth László Imre Lett este és lett reggel című regénye.
Film
Székelyhidi Zsolt Vampomorf című kötetéből olvasott fel kameránk előtt.
Tárca
Senki sem lehet próféta a saját hazájában – ismételgetjük majd kétezer éve hol rezignáltan, hol ironikusan az újszövetségi mondást. Csakhogy manapság immár az egész „globális falu", az összeszűkült világ közönyös, feledékeny és háládatlan. Vagy józanabb, kritikusabb netán.
Fűalatt
Azt mondjuk, hogy a szem a lélek tükre. Hogy van akkor, hogy ezeken a képeken is felfedezzük a lélek sokféle alakját? Szem nélkül. A mélységészlelésünknek köszönhetően tudunk pontosan mozogni, felismerni távolságokat, tárgyakat megfogni. Ahhoz, hogy végül mégis három dimenzióban észleljünk, bonyolult, magasabb szintű folyamatokra van szükség. Nem csak a szemünkkel látunk.