Piliscsaba neve leginkább a rendszerváltozást követően ott létesített felsőoktatási intézmény, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem miatt csenghet ismerősen. Piliscsaba polgármestere, Farkas András a Rádió Orienten elmondta, a csodálatos természeti környezetben fekvő kisváros számos egyéb olyan értékkel rendelkezik, ami miatt egyre többen választják otthonul.
Farkas András ‒ aki két éve vezetője a településnek – felidézte: noha megválasztása után első útja polgármesterként az egyetemre vezetett, érdemben már nem tudta befolyásolni a folyamatokat: „sajnos a 24. órában érkeztem" ‒ mondta. A város vezetése azóta is próbál mindent megtenni, hogy a felsőoktatási intézmény helyben maradjon, hogy „otthon érezzék magukat Piliscsabán", a napokban is folyamatosan zajlanak az egyeztetések.
A Pilis és a Budai hegyek találkozásánál, gyönyörű völgyben elterülő kisváros az 1990-es évektől fokozatosan vált egyre kedveltebbé, az ezredforduló időszakában pedig megindult a lakóparkok létesítése is. A fővárosból történő kiköltözési hullám eredményeként megkétszereződött a lakosság, jelenleg 8500 körül van a bejelentett polgárok száma, de a vóságban ennél jóval többen élnek a településen – közölte a polgármester, aki kiemelte: egy nemrégiben készült felmérés alapján elmondható, hogy Piliscsabán lakni több, mint jó ‒ hiszen a lakosok 4,5 -re értékelték a település élhetőségét egy 5-ös skálán.
A kiköltözők nagy része fiatal család, ezért folyamatos problémát jelent az óvodai férőhelyek száma. Ezt orvosolja az a pályázaton elnyert 220 millió forint, amelyből új óvodát építenek. „Mi nyertük az országban a legtöbb pénzt erre a célra"‒ emelte ki a városvezető. Emellett pályáztak egy 48 férőhelyes bölcsödére is, melyről még nincs visszajelzésük, de nagyon bíznak a pozitív döntésben: „mi felkészültünk, tavasszal el is tudnák kezdeni a munkát" ‒ húzta alá a polgármester. Idén megtörténik az orvosi rendelő felújítása is, erre a projektre 27,5 millió forintot nyert a város.
A Rádió Orient vendége kitért a közlekedés kérdésére is. A Budapest‒Esztergom vasútvonal felújítása ‒ amely sok nehézséget okozott ‒ ugyan befejeződött, most azonban a pálya villamosítása miatt jelentkeznek újabb nehézségek a mindennapi utazásban. A 10-es út túlterheltsége egyre nagyobb dugókat okoz, így óriási a várakozás az M0-s körgyűrű északi összekötésének magvalósulását illetően. Ugyanakkor tartanak tőle, hogyha nem egyszerre épül meg a teljes szakasz, akkor az komoly problémákat is okozhat Piliscsaba számára. Amennyiben két ütemben épülne meg az autóút, úgy számításaik szerint átmenetileg akár meg is duplázódhat az átmenő forgalom, ami óriási problémát jelentene a település forgalomterhelése szempontjából.
A város gazdálkodása stabil, 2016-ban jelentős, 118 millió forintos tartalékot sikerült felhalmozniuk, azonban, ha minden pályázatuk sikerrel jár, akkor az önrészek és a kiegészítő beruházások miatt közel ugyanekkora hitel felvételére kényszerülnek. Mindezek eredményeként azonban még vonzóbbá és élhetőbbé válik Piliscsaba ‒ fűzte hozzá Farkas András, aki rámutatott: a kisváros pompás természeti környezetével, egységes fasoraival és különleges kirándulóhelyeivel, valamint sokszínű kulturális életével ideális otthont jelent minden ottlakónak.