- harmadik rész
Magyarország esetében az ország területének 0.24%-át, tehát 223 négyzetkilómétert kellene napelemekkel befedni ahhoz, hogy az egész ország villamos energia szükségletét fedezzük (Hinora Ferenc Jánosn adatai). Mivel ma már Magyarországon is tilos az aszbeszt tartalmú építőanyagokat használni és ugyanakkor még kb. 100 négyzetkilóméternyi azbesztes tető van használatban, óriási lehetőséget ad, ezeknek a tetőknek "napgyüjtő tetőkkel" való lecserélése, amit, ha az ország Elon Musk Solar City vállalatával társulva fejlesztene ki, nem csak Európában lenne az első, de betörhetne a világpiacra is.
Mivel a sivatagok távol vannak a felhasználóktól, a termelt áramot raktározni és szállítható állapotba kell hozni. Ezt elektrolizéssel hajtjuk végre. Ez az eljárás a vizet szétválasztja hidrogénre és oxigénre, úgy ahogy a növényeknél a klorofil teszi. Az én "mesterséges falavelem" számára még nem találtuk meg az ideális katalizátort, - ugyan a nikkel látszik az egyik lehetőségnek -, de annál olcsóbbat keresünk .
A szétválasztás után, - mint azt a növényzet is teszi -, az oxigént kiengedjük a levegőbe, mig a hidrogént, úgy mint ma a földgázt (LNG), folyadékká cseppfolyósítva vagy magas nyomású gáz formájában raktározzuk, majd csöveken keresztül vagy hajókon szállítjuk a felhasználókhoz. Az alábbi ábra bal oldalán látható egy, a hidrogént cseppfolyós formában szállító (1250 m3-t @ -252°C) japán hajó a Kowasaki pilot) a jobb oldalán pedig egy, a hidrogént magas nyomású gáz formájában szállitó h
ajó.
Itt jegyzem meg, hogy a nap-farmokat a Föld más pontjain is meglehet épiteni és én csak azért említettem a sivatagokat, mert azok egyéb célra nem nagyon használhatóak. Tehát félreértés azt hinni, hogy én sivatagokba érkező napenergia nagy mennyisége miatt beszéltem a sivatagokról. Nem!
Mint az alábbi ábra mutatja, Magyarországra négyzetméterenként évi 1300 kWh/m2 napenergia érkezik, mig a Szaharába 1900 kWh/m2. Más szóval egy 1,5 km2-es nap-farm az Alföldön, ugyanannyi áramot termel, mint egy 1,0 km2-es a Szaharában. Magyarország évi teljes villanyfogyasztása kb. 38-40 TWh (38-40 billió KWh), mig a mai napelemek évi villany termelése kb. 150 KWh. Igy nálunk kb. 250 km2-et kellene napelemekkel befedni ahhoz, hogy azok biztositsák az ország teljes villany szükségletét. Ez a 250 km2 körülbelül azonos az ország háztetőinek felületével.
Megemlítem még, hogy Magyarország egy kicsit több napenergiát kap, mint példáúl Németország, és mégis ott már 1,5 millió napelem-rendszer működik és szolgáltatja az ország villany szükségleténk 8%-át (az atomerőműveket pedig lezárták).
Mikor a hidrogén megérkezik a kikötőkbe, onnan ugyanúgy szállítható tovább, mint az LNG (cseppfolyós földgáz), tehát akár csövön, akár vonaton vagy teherautón. Az alábbi kép bal oldala mutatja ahogy egy teherautó cseppfolyós hidrogént (LH2-t) szállít egy űrrakéta tankjának feltöltésére és persze ugyanez a teherautó töltheti fel a hidrogén-állomás kútjait (a kép jobb oldalán) vagy a magánházak hidrogén tankjait is. Egyenlőre még elég kevés a hidrogén vagy villany töltő állomás, ezért azokat (mint alább láthatjuk) általában a benzinállomásokon helyezik el a benzinkutak mellett.