From: Nemzeti Hirhalo
Date: csütörtök, 2009. szeptember 24.
Subject: Mi lesz a lakossággal télen
To: Kutasi József
Szűkös hónapok: mi lesz a lakossággal télen?
2009-09-24 12:47 hírTV
Nemcsak a költségvetési szerveknek, a lakosságnak is folyamatosan nő az adóssága. Győr-Moson-Sopron megyében több mint 1 milliárd forinttal tartoznak a fogyasztók a közszolgáltatóknak.
A Győri Hőszolgáltató cégnek a kintlévősége meghaladja az 510 millió forintot, amelyből a lakossági kintlévősége 368 millió forint.
Július óta a cég tartozása további 8 millió forinttal emelkedett. A távhőcég a közüzemek körében tapasztalt veszélyes növekedést. A tavalyi év hasonló időszakához képest közel 50 millió forinttal emelkedtek a kintlévőségek. A három Győr-Moson-Sopron megyei vízműtársaság felé is eléri az 500 millió forintot a tartozások mértéke.
Tőke László, a győri Pannon-Víz Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: "Jelentősebb tartozások inkább az állami költségvetésből gazdálkodó intézményeknél fordulnak elő, velük napi kapcsolatban vagyunk, hogy mikor és mennyit tudnak fizetni. Nyilván különleges elbírálás szerint kell kezelnünk őket, hiszen kórházak, vagy a közbiztonságot szolgáló intézmények ellátását biztosítjuk."
Képtelenek kifizetni a számlát
Az adóslistán lévő állami intézmények közül a legtöbbel, közel 60 millió forinttal a győri kórház tartozik. Győr polgármestere szerint a lakosság elszegényedéséből egyenesen következik, hogy sokan nem tudják fizetni a számláikat. Az viszont furcsa, hogy az állami intézmények veszteségeit az önkormányzati fenntartású cégeknek kell lenyelnie.
"Az elmúlt időszakban attól volt hangos a sajtó, hogy az iparűzési adót a kormány, az APEH szedi majd be. Ebből következően már ott is több milliárdos kiesés fenyeget, emellett a cégeknek a kintlévősége Győr vonatkozásában 1 milliárd forintot tesz ki" - nyilatkozta Borkai Zsolt, Győr fideszes polgármestere. Hozzátette, jobban örülne, ha az iparűzési adó bevételeiből az önkormányzati tulajdonú cégeiket tudnák megsegíteni.
A szolgáltatóknál 70 százalékra nőtt a 30 napon túl nyúló, majd a határidő után röviddel rendezett számlák aránya, ami azt jelzi, hogy az embereknek már nincsenek tartalékai, és fizetéstől fizetésig minden fillért kénytelenek beosztani.
35 ezer családtól vesz el pénzt a kormány
A segélyek egy részét is elvenné a kormány jövőre. A költségvetéshez benyújtott salátatörvény egyik módosító javaslata alapján januártól egy családban csak egy embernek járna az aktív korúak ellátása.
Az intézkedés a minisztérium becslése szerint 35 ezer családot érint, köztük több rokkantsági ellátásban vagy rokkantnyugdíjban részesülő személyt, de az aktív korúak ellátása között szerepel a vakok személyi járadéka és a fogyatékossági támogatás is.
A tervezett intézkedés miatt egy család akár 28 ezer forinttól is eleshet havonta. Ferge Zsuzsa szociológus számításai szerint a segélyek megvonásával mindössze 12 milliárd forintot spórolna a kormány.
Bontani kényszerült a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége
Ismét bontott a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége. Ezúttal egy hetedik kerületi, félkész társasház csöveit és szerelvényeit vitték el. A Garay utcai ingatlan építtetője 2008 januárja óta tartozik két magyar alvállalkozónak - összesen 48 millió forinttal.
A pénzt bírósági úton nem lehet behajtani, mert a fővállalkozó időközben csődöt jelentett. A Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetségének elnöke szerint az ígéretek ellenére a kormány képtelen megoldani a lánctartozások problémáját az építőiparban.
- Az élet kényszeríti erre az embert, mert a jogi környezet nem kínál megoldást. A rabló szélhámosok akarják perre vinni a dolgot, mert akkor négy-öt éven át tart a per, azalatt az érintett cég százszor tönkremegy, a rablók pedig eltűnnek a pénzzel - mondta a hírTV-nek Éliás Ádám, a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetségének elnöke.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------