Kattintani > FELADAT ÉS CÉL - AUFGABE UND ZIEL - MISSION AND GOAL
Kattintani > Az összes bejegyzés tartalomjegyzéke 2007. szeptember 10.-től

2008. április 9., szerda

631 - Gyurcsány már a jövendő pártjára gyűjti a szavazatokat, az SZDSZ öngyilkosságot követett el - egyebek között erről beszél Lengyel László a STOP-nak adott interjújában.

Von: opusstone [mailto:opusstone@invitel.hu] Kovács István

Gesendet: szreda, 2008. április 9. 10:04
An: Kutasi József
Betreff: "Erre nincs út, azt Orbán Viktor már elállta"

2008. április 09. 06:15 | Forrás: STOP

 

 

Gyurcsány már a jövendő pártjára gyűjti a szavazatokat, az SZDSZ öngyilkosságot követett el - egyebek között erről beszél Lengyel László a STOPnak adott interjújában. A Pénzügykutató ZRt. elnök-vezérigazgatója azt állítja, Orbánt 1998 előtt a külső-belső tőkecsoportok építették föl, akik könnyen találhatnak helyette is valakit, hogy megakadályozzák a biztosnak tűnő győzelmét. A Fideszben szerinte igenis létezik egy második vonal. Kapcsolódó cikkek Gyurcsány: a kisebbségi kormányzás bevett gyakorlat a világban

 

MSZP: Gyurcsány szabad kezet kapott!

Medgyessy Péter: Gyurcsánynak már Őszöd után le kellett volna mondania

Gyurcsány: nem félek, ha kell félreállok!

Gyurcsány vagy Kóka bukik bele a krízisbe?

Orbán még nem tudja, hogyan legyenek előrehozott választások

 

STOP: Meglepte a kitört kormányválság, az SZDSZ kiugrása a koalícióból?

 

Lengyel László: Őrült logikával cselekedtek. Az elmúlt másfél évben már minden egyes nap változást hozhatott volna. Bizonyos mértékig azért meglepett, hogy ennyire öngyilkos módon működik a két kormánypárt, és halált megvető bátorsággal kiugranak, az egyik az egyik, a másik a másik ablakon. Az életösztönt azért feltételezi az ember. Láthatólag jól érzik magukat repülés közben, a 11. emeletnél még azt kiáltják, hogy jól vagyok.

 

Utólag látok benne politikai racionalitást, mégha ez csak rövidtávú is. A népszavazás a szocialisták, és mindenekelőtt Gyurcsány számára világossá tette, hogy 2010-ben nincs győzelmi esély. Akkor pedig mi a fene szükség van koalíciós partnerre? Miért alkalmazkodjanak saját mélybaloldali szavazóival szemben a liberálisok értékeihez?

 

- Ezzel visszajöhet a meccsbe az MSZP?

 

- Gyurcsány most éppen a jövendő pártra gyűjti a szavazatokat. Amelyik nem győz ugyan 2010-ben, de megmarad. Az elment egymillió szavazójából ezzel visszahoz néhány százezret: öt százaléknyit nyerhet ezen. És nyeri a parlamentből kieső SZDSZ szavazóit is: ha választaniuk kell Orbán Viktor és az MSZP között, legalább felerészben Gyurcsányt választják majd. Rövidtávon ebből jól jött ki. A liberálisok pedig éppen a függöny előtt halnak meg; Kóka Jánosnak így is, úgy is vége volt. A pártot a halálig elvivő régi vezetők pedig azon kéjelegnek, hogy legalább az eszméinkért halnak meg, és legfeljebb az "ősliberális" szavazókban hihetnek. Se én, se a közvéleménykutatók nem látnak azonban olyanokat, akik ezt az SZDSZ-t követni tudnák. Kaphatnak két százalékot, és akkor szépen halnak meg. Azt azért tegyük hozzá, hogy nemcsak az SZDSZ akart kiugrani, régen ki akarták őket tenni. Gyurcsány imád improvizálni.

 

- Régen írogat egy Brutusról, aki ledöfné Caesart. Hol várat magára?

 

- A baloldal tele van összeesküvőkkel. Mindenki minden reggel arra ébred, hogy ma leszúrja Caesart. De ők Cassiusok. A Brutusok, akik nem érdek-, hanem értékalapon, Magyarország javát nézve tennék, amit tennének, továbbra is kerestetnek. Inkább képzeletbeli, mint valóságos ez az alak, ezt mutatja, hogy Gyurcsányt ezúttal is megerősítették a pozíciójában.

 

- Mi vezetett ide? Mit rontott el Gyurcsány?

 

- Tartalmában és stílusában egyaránt rosszul politizált. A megszorító csomaggal még csak technikai problémák vannak, azt meg kellett csinálni. Bárki csinálta volna meg, megbüntetik érte a baloldali szavazók. De a reformpolitika másik lába hiányzott: be kellett volna építeni olyan intézményes átalakításokat, amelyektől elindul fölfelé a gazdaság.

 

- Drasztikus kiadáscsökkentésre gondol nyilván.

 

A megszorítás megvolt

- Számos dologra. A megszorítás megvolt, de ettől még nem megyünk előre. Két éve adócsomaggal kellett volna élénkíteni a gazdaságot, komolytalan ezt a ciklus közepén fölvetni. Surányi György a kormányalakításkor javasolta is neki, de ő inkább nyíltan gúnyolódott rajta az őszödi beszédben. Emellett fejlesztéspolitikai szempontból hozzá kellett volna nyúlnia a nagy állami cégekhez, mint a MÁV, BKV, Volán, MVM, amelyek problémái szintén előreláthatók voltak. Ebbe be lehetett volna, és még mindig be lehetne vonni az ellenzéket is.

 

Fejlesztéspolitikailag előre elköltöttük a pénzünket. Amit az egészségügyben csináltak, az sem reform. Kornai két éve megírta, hogy nem szabad leépíteni a kapacitásokat, bezárni a kórházakat, mert azzal kizárjuk a versenyt, amit legutóbb 1952-ben csináltak. A nép ezért dühös. Ezek nem reformok, ezek jozefinista, a szocializmus idején kitalált lépések. Kezdettől fogva mondtam nekik, hogy nem lesz biztosító, aki befektessen. Ezt minden konferenciánkon elmondták. Ehhez képest a koalíciós válság min tört ki? Ez tartalmilag nulla. Az ellenzék se jobb: éljen az állam-felkiáltással tartósítaná a jelenlegit, miközben mikolákkal ugrik elő a bokrokból. Borzasztó. Azért nem jön ebbe az országba igazán befektető, mert azt látja, hogy mindkét oldal hasznavehetetlen.

 

- A Fidesz kapcsán egyelőre nem jöttek be a várakozásai, nem váltak ketté nemzeti és polgári oldalra. Úgy látszik, hogy jól elvannak a Pokornik, az Áderek, a Kósák, a Rogánok a második vonalban.

 

- Őrültek lennének, ha bejelentenék az ambícióikat, mint ahogy Kósa Lajos az is volt, amikor nyilvánosan beszélt erről. Nekem viszont az a dolgom, hogy felmutassam, van alternatíva Orbánon túl is, nemcsak a vezérelvű politika létezik. Nekik az ugyanannyira élet-halál kérdés, mint ahogy egész Magyarországnak. Nemcsak a képzeletemben létezik, hanem Magyarországon igenis jelen van a polgárosult, nyugodt, a szélsőjobbot megvető, Európát és a globalizációt elfogadó jobboldal. Ők a főorvosok, az ügyvédek, a polgármesterek, akik modern, európai, polgári jobboldalt akarnak. Őket zavarja, hogy Orbán tizenkettedszer rúg a tőkébe.

 

A Hegyvidék vagy a Belváros polgármesterének el kell döntenie, kivel van: a Kossuth téri tüntetőkkel vagy az V. kerületi lakosokkal, aki irtóznak a szélsőjobboldaltól. Itt jól látszik a törésvonal. A polgárok rászavaznak ugyan a jobboldalra, de csak jobb híján, mert jobban utálják Gyurcsány Ferencet. A jobboldal kétszer azért szenvedett vereséget, mert a nacionalista, és nem a polgári értékekre tett, amivel még a jobboldalra szívesen szavazókat is átkergette Medgyessy, majd Gyurcsány táborába.

 

- Most mintha változtatott volna a stratégiáján.

 

- De csak annyiban, hogy a nemzeti populizmus helyett szociális populizmusra tért át. Balról beelőzött, már Kádárnál tart, Gyurcsány éppen most próbál utánamenni. Nem gondoltam volna amúgy, hogy a miniszterelnök fordul ilyen gyorsan, a pártjára inkább számítottam, mint amelyik erre téved. De erre nincs útjuk, azt Orbán Viktor már elállta. A populizmussal viszont nemhogy Európa, de a régió élmezőnyéhez se lehet felzárkózni gazdaságilag.

 

- Milyen esélyt adna egy új moderált jobboldali pártnak? Amelyiket - mondjuk - Csányi Sándor vagy Spéder Zoltán szervezne.

 

 

Őket egy pártban nem tudom elképzelni

- A két ember viszonyának ismeretében őket egy pártban nem tudom elképzelni. Csányi ugyan valószínűleg továbbra is szívesen vállalna politikai szerepet, de az ország leggazdagabb embereként szimbolikusan lehetetlen, hogy köztársasági vagy miniszterelnök legyen. Legfeljebb szponzorálhat valamit, bár amilyen őrült dolgok vannak, még itt is érhet meglepetés. Magyarország nem Ukrajna, Csányi a polgárok számára nemhogy etalon, sokkal inkább negatív minta. Spéderék, Lantos Csabáék, a volt Rajk szakkollégisták másik kategória. Sokkal modernebb figurák, sokkal jobban megértették például a tömegsajtó szerepét - elég csak médiabefektetéseikre gondolni. Ők szintén nem állhatnak az élére, a baloldal Gyurcsánnyal lejáratta már a "gazdag ember bemegy a politikába, és megoldja a problémákat" típust.

 

- És háttérben?

 

- Amennyiben a tőke azt gondolja, hogy komolyan befolyásolni akarja a következő választásokat, pillanatok alatt fölépít valakit. Orbán ugyan egyetlen tőkecsoportnak sem kell, de a jelenlegi lehetséges ellenjelöltek közül senki nem alkalmas. Gyurcsány mellett sokáig kitartottak, a liberálisok ma már csak azért sem kellenek, mert nincsenek, az MDF nem látható. Pénzhiány biztos nincs, sok-sok tízmilliárd forint is föl-alá rohangálva keresi a jelöltjét.

 

Nem árt emlékezni, hogy az Orbán Viktor nevű fiatal, öt százalékon álló, fideszes jelöltet nagyjából az utolsó háromnegyed évben öltöztették föl 1998 előtt, amikor kiderül, hogy Horn Gyula és társai nem alkalmasak. Egy külső-belső tőkecsoportok megállapodása alapján juttatott tőkeinjekcióval pozícionálták Orbánt a félreállni nem hajlandó Horn és a jobboldalon választási lehetőségként kínálkozó, a ciklus felénél még egy nagy párt élén álló Torgyán József helyett. 2002-ben ugyanígy álltak Orbán helyett Medgyessy mellé. Most valószínűleg még nem ért meg a helyzet, Amerikában elnökválasztási év van, majd 2009 nyarán ránk vetik hatalmas tekintetüket, és amikor látják, hogy mi van, akkor bekérik a jelentkezési lapokat.

 

- A kisebbségi kormány kihúzhatja 2010-ig?

 

 

Elvben igen

- Elvben igen, de amilyen őrült módra cselekszenek, képesek arra ezek a marhák, hogy korábban legyilkolják egymást, és előrehozott választásokat produkáljanak. Kisebbségben kormányozni nem lehet, ez komolytalan felvetés. Valamifajta megállapodásra kell, hogy jussanak, egyébként így marad, és mindenki bénultan ül. Ha nem, akkor az előrehozott választások hosszadalmas procedúrája következik.

 

Nem irigylem Orbán Viktort, még az esetleges kétharmados többséggel sem. Bármit meg tud csinálni, de rögtön elutazhat Őszödre, és elmondhatja beszédét. Ha kormányra kerül, azonnal legalább kétszer megütik a forintot...

 

- Ez mit jelent? 350 forintos eurót?

 

- Ennyit azért nem, de gondoljuk meg, a népszavazás óta, néhány hét alatt eltűnt az a 200 milliárd, amit az adócsomagra akartak fordítani. Nem fogják föl, mivel játszanak.

 

- Ez a büntetés a népszavazásért?

 

- Dehogy, ez csak racionális cselekvés. Huszonéves srácok ülnek a londoni gépeik előtt, és látják, hogy pirosan villognak mellettünk a lámpák. Ha nincs kormány, kapnak egy újabb fényt, és kiveszik a pénzüket a kockázatos papírokból. Nincs ugyan államcsőd, de ezt a folyamatot csak újabb-újabb kamatemeléssel lehet megállítani, ami viszont irtózatos terheket ró a gazdaságra. Az ország visszazuhan évekkel korábbi állapotba, nincs növekedés, nincs munkahelyteremtés, és 3-4 évente újabb-újabb megszorító-csomagot kell ráverni a lakosságra. Ezért nem irigylem Orbánt: neki ugyanazt kell megcsinálnia, amit Gyurcsánynak, azzal a különbséggel, hogy a retorikájával jónéhány elemet kizárt a használható eszközök közül. Ha meg nem csinálja meg, megbünteti a pénzpiac.

 

 

Üdvözletem: Kovács István

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------