Vasárnap újra tüntetés Verespatakért!
Mentsük meg Verespatakot!
Demonstráció Budapesten 2013. október 13-án, 17.30-tól
Több mint egy hónapja tízezrek tüntetnek Verespatakért világszerte, miközben a román kormány, figyelmen kívül hagyva a régió biztonságát és a természet védelmét, továbbra is erőltetni próbálja a kanadai befektetők elképesztő tájrombolással járó cianidos aranybányászatát. Idehaza 2000-ben mi is megszenvedtük a cianidos bányászat okozta katasztrófát. A verespataki beruházás hasonló csapással fenyeget.
Noha a román kormányfő közel egy hónapja már arról beszélt, hogy győztek a tüntetők, az ún. Verespatak-törvényt azóta sem vonták vissza. A Verespatak megmentéséért síkra szálló tüntetők ezért továbbra is kitartanak, és nem hagyják abba a tiltakozásokat.
2013. október 13-án Európa-szerte újabb tüntetéseket tartanak Verespatakért. A tervezett tüntetések helyszíneinek naprakész listája itt található:
http://www.rosiamontana.org/ro/stiri/mizeria-e-mare-cur-enia-va-dura-protestele-continu
Budapesten vasárnap délután 5 óra 30 perckor az V. kerületi Deák térről indul a tüntetés, tervezett útvonala: Deák tér-Andrássy út-Hősök tere-Dózsa György út-Thököly út 72. (Román Nagykövetség).
Az események időrendje:
17:00 - Gyülekezés az Deák téren az Evangélikus templom előtt
17:30 - Demonstráció a Deák téren (beszédek, éneklés, dobolás)
17:45 - Indulás a budapesti Román Nagykövetség elé
19:00 - Demonstráció a követség előtt (beszédek, skandálás, dob, zene, zajkeltés)
19:30 - A Román Nagykövetség előtti demonstráció véget ér
A demonstráció honlapja a Facebookon:
https://www.facebook.com/groups/verespatak/?fref=ts
További felvilágosítás:
Fidrich Róbert, programvezető, Magyar Természetvédők Szövetsége; tel.: (1) 216-7297, (70) 340-8965
A Levegő Munkacsoport nyilatkozata
Súlyos amnéziában szenved Európa?
2000. január 30-án a nagybányai Aurul bányavállalat létesítményéből 100 ezer köbméter cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, majd ezen keresztül a Szamosba és a Tiszába. A halálosan mérgező hatású zagy hatalmas pusztítást végzett az élővilágban. A felelőtlenségből okozott tragédiát a csernobili atomkatasztrófa óta történt legnagyobb környezeti katasztrófának is nevezték. Hosszú ideig az újságok címlapján szerepeltek a részletek világszerte.
2010 májusában az Európai Parlament (EP) a képviselők 82 százalékos egyetértése mellett felkérte az Európai Bizottságot, hogy készítsen elő egy irányelv-tervezetet a cianidos aranybányászat betiltására. A tervezet azóta sem készült el.
A tiltakozások elsősorban Romániában folynak a verespataki bányanyitás ellen, hosszú idő óta folyamatosan, de Budapesten és néhány más európai fővárosban, sőt a tengerentúlon is voltak és ma is tartanak a megmozdulások. Október 4-én Brüsszelben vitanapot tartottak EP-képviselők "Nem akarunk ciánszennyezés árnyékában élni" címmel. Nagyobb visszhangot azonban egyelőre sem ez, sem a demonstrációk nem váltottak ki.
A Levegő Munkacsoport mindezek ellenére reméli, hogy Európa mégsem vált közömbössé a szörnyű természetkárosítás veszélyével szemben.