Kattintani > FELADAT ÉS CÉL - AUFGABE UND ZIEL - MISSION AND GOAL
Kattintani > Az összes bejegyzés tartalomjegyzéke 2007. szeptember 10.-től

2017. január 22., vasárnap

21.807 - Dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd: Példás büntetést a vörösiszap-katasztrófa felelőseinek !

Feladó: dr. Gaudi-Nagy Tamás
Dátum: 2017. január 22. 18:01
Tárgy: Példás büntetést a vörösiszap-katasztrófa felelőseinek !
Címzett: jozsef@kutasi.eu

 

Példás büntetést a vörösiszap-katasztrófa felelőseinek !


A Nemzeti Jogvédő Szolgálat szerint minden jogi feltétel adott, hogy a 2010-es vörösiszap-katasztrófáért felelőseire példás büntetést szabjon ki a Győri Ítélőtábla a fellebbezési eljárásban jövő héten tartandó tárgyalásainak végén. Ez nemcsak a társadalom jogos elvárása, de a büntetőjogi szabályok helyes és törvényes alkalmazásából fakadó követelmény. A tíz halálos áldozatot, 150 sérültet követelő, világviszonylatban példátlan katasztrófa során 2010. október 4-én a MAL Zrt. által üzemeltetett tározó falát áttörte a benne tárolt, kívánatosnál több, hígabb és lúgosabb ipari folyadék, amely három településen (Kolontár, Devecser, Somlóvásárhely) és környező területeken hatalmas pusztítást okozott természetben, köz és magánvagyonban. Közel 40 milliárd forint közpénzt emésztett fel a tragédia következményeinek elhárítása. A károsultak jóvátétele teljes körűen még mindig nem történt meg. A Veszprémi Törvényszék tavalyi elsőfokú ítéletével felmentette mind a 15 vádlottat minden vádpont alól (halált okozó gondatlan közveszélyokozás vétsége, gondatlanságból elkövetett környezet- és természetkárosítás, és a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése) alól is. Az ítélet indoklása szerint a katasztrófát a kilencvenes években elkövetett tervezési hibák okozták, és nem a MAL vezetőinek és dolgozóinak gondatlansága.


Álláspontunk szerint az ilyen fokozott veszélyességű üzemet működtető, profitorientált társaság vezetőivel szemben büntetőjogi értelemben vett fokozott gondossági követelmény támasztandó: ez a környezetre hatást gyakorló minden ipari tevékenységre irányadó elővigyázatosság elvéből is fakad. A büntetőjog autonómiájából fakadóan nem hivatkozhatnak sikerrel arra egy ilyen tragédia kapcsán, hogy a hatóságok nem ellenőrizték őket kellően és a szakhatóságok engedélyeivel rendelkeztek. Attól kezdve, hogy a tározó működtetését átvették az a működési körük részévé vált, tisztában kellett volna lenniük azzal, hogy mit és hogyan tárolhatnak benne. Elmulasztották a megfelelő technológia alkalmazását, a folyamatos ellenőrzést és szükséges védművek létesítését. Nyilvánvaló, hogy a cég vezetőinek felelőssége sokkal fokozottabb a beosztottakhoz képest, hiszen nekik állt lehetőségükben a biztonságos működtetés érdekében szükséges döntések meghozatala, amelyeket elmulasztottak.


A felelősökre kiszabandó tettarányos és elrettentő erejű büntetések megtörhetik a következmény-nélküliség helytelen, társadalmat romboló gyakorlatát, másrészt segíthetnek megelőzni az újabb környezeti katasztrófákat, s utat nyithatnak a cégvezetők tetemes károkért való vagyoni helytállása felé és elégtételt adhatnak az áldozatok hozzátartozóinak és a károsultaknak. A 2006 őszi rendőrterrorért felelős vezetők első fokon szintén megúszták, rájuk is példást büntetést kell mérni. A két ügy annyiban is hasonló, hogy hatalmas társadalmi kataklizmát és felháborodást okoztak, súlyos következményekkel jártak, felelősségre vonást ígért a kormányzat, országgyűlési kivizsgálások is követték és most is vannak magukat mértékadónak gondoló jogászok, akik az elkövetők büntetlensége mellett állnak ki. 


Mi, nemzeti jogvédők  - akik már annak idején is jogsegélyt ajánlottunk fel a károsultaknak - a vörösiszap-katasztrófa felelőseinek megbüntetését tartjuk kívánatosnak és törvényesnek, hasonlóan dr. Morvai Krisztina európai parlamenti képviselőhöz, messzemenően osztva nemzeti jogvédő bajtársunk üggyel kapcsolatban nyilvánosság előtt kifejtett jogi véleményét.

 

Egyúttal ezúton fejezzük együttérzésünket a tegnapi veronai busztragédia 16 magyar áldozata hozzátartozóinak és osztozunk gyászukban.

 

Budapest, 2017. január 22.

Dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd - Európa jogi szakjogász,

a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője (www.njsz.hu)