A szavazással kapcsolatos információk
● Szavazás külföldön
o Ha a szavazás napján Ön külföldön tartózkodik, a Magyar Köztársaság nagykövetségén vagy főkonzulátusán szavazhat. Ennek érdekében a külképviseleti névjegyzékbe vételét 2008. február 22-ig kérheti személyesen vagy meghatalmazottja útján a lakcíme szerinti helyi választási iroda vezetőjétől (azaz a település jegyzőjétől). Ajánlott levélben is benyújthatja kérelmét úgy, hogy az 2008. február 22-ig megérkezzen a helyi választási irodába. A kérelem benyújtásával ne várja meg a névjegyzékbe vételéről szóló "Értesítő" kézbesítését, amelyet legkésőbb szintén február 22-ig fog megkapni!
o Ha a külképviseleti névjegyzékbe történt felvételét követően meggondolja magát, és mégis Magyarországon szeretne szavazni, ugyancsak 2008. február 22-ig kérheti, hogy a külképviseleti névjegyzékből töröljék és vegyék vissza a lakóhelye szerinti szavazókörbe.
o Ha a külképviseleti névjegyzékbe történt felvételét követően szeretné megváltoztatni külföldi szavazásának helyszínét, ugyancsak 2008. február 22-ig kérheti, hogy egy másik külképviselet névjegyzékébe tegyék át.
● Szavazás Magyarországon a lakóhelytől távol
o Ha a szavazás napján Ön Magyarországon, de nem a lakóhelyén tartózkodik, igazolással szavazhat az azon megjelölt település egy kijelölt szavazóhelyiségében. Az igazolással a szavazás napját megelőzően a helyi választási irodában vagy a szavazás napján az igazolással szavazásra kijelölt szavazókörben kérheti névjegyzékbe vételét.
o Igazolást személyesen vagy meghatalmazottja útján 2008. március 7-ig kérhet a helyi választási iroda vezetőjétől. Ajánlott levélben úgy kérhet igazolást, hogy a kérelem 2008. március 4-ig megérkezzen a lakóhelye szerinti helyi választási irodába.
o Ha az igazolás kiadását követően meggondolja magát, és mégis a lakóhelye szerinti szavazóhelyiségben szeretne szavazni, 2008. március 6-ig kérheti, hogy - az igazolás bevonásával egyidejűleg - vegyék vissza a lakóhelye szerinti szavazókörbe.
o Ha Ön mozgásában gátolt, kérésére - Magyarországon - mozgóurnával szavazhat. Mozgóurna csak írásban kérhető! Mozgóurnát a szavazás napja előtt a helyi választási irodától, a szavazás napján a lakóhelye szerinti szavazatszámláló bizottságtól lehet kérni.
● Szavazás egészségügyi, szociális, büntetés-végrehajtási stb. intézményben
o Ha Ön mozgásában gátolt, de nem a lakóhelyén tartózkodik, először igazolást kell kérnie a lakcíme szerinti helyi választási irodától, majd az igazolás birtokában kell mozgóurnát igényelnie az intézmény helye szerinti helyi választási irodától, vagy a szavazás napján az igazolással szavazásra kijelölt szavazókör szavazatszámláló bizottságától. (Csak abban a kivételes esetben nincs szükség igazolásra, ha az intézmény ugyanazon szavazókör területén helyezkedik el, ahol az Ön lakóhelye van.)
o A fentiek az irányadók minden olyan esetben, ha a mozgásában gátolt választópolgár nem az otthonában tartózkodik.
● A szavazás módja
o Szavazni csak személyesen lehet.
o A szavazatszámláló bizottság megállapítja a szavazni kívánó személyazonosságát és azt, hogy szerepel-e a névjegyzékben (az értesítő bemutatása nem szükséges). A személyazonosság és a lakcím igazolására a következő, magyar hatóság által kiállított, érvényes igazolványok alkalmasak:
▪ lakcímet tartalmazó személyazonosító igazolvány ("régi", könyvecske formátumú) vagy
▪ személyazonosító igazolvány (kártya formátumú) vagy útlevél vagy 2001. január 1-jét követően kiállított vezetői engedély (kártya formátumú) és mindegyik felsorolt igazolvány mellett a lakcímigazolvány (lakcímkártya).
o Vissza kell utasítani azt, aki személyazonosságát és lakcímét nem tudja igazolni, vagy nem szerepel a névjegyzékben. A szavazatszámláló bizottság a névjegyzékbe nem vehet fel választópolgárt.
o Ha a szavazásnak nincs akadálya, a szavazatszámláló bizottság átadja a választópolgár részére a szavazólapokat (minden kérdés külön lapon szerepel) és a borítékot. A szavazólapokat a választópolgár jelenlétében kell lebélyegezni. A szavazólapok átvételét a választópolgár a névjegyzéken saját kezű aláírásával igazolja.
o A szavazásához szavazófülke áll rendelkezésre. A választópolgár kitölti a szavazólapokat. Érvényesen szavazni csak az egyik válaszra lehet, az alatta elhelyezett körbe tollal írt x vagy + jellel! Egyéb megjelölés érvényes szavazatként nem vehető figyelembe.
o Végezetül a választópolgár a szavazólapokat borítékba teszi, és a borítékot a szavazatszámláló bizottság előtt az urnába helyezi.
● A szavazás módja a külképviseleten
o Szavazni csak személyesen lehet.
o A szavazás helyét és idejét itt találja.
o A szavazást a külképviseleti választási iroda bonyolítja le. A külképviseleti választási iroda megállapítja a választópolgár személyazonosságát és azt, hogy szerepel-e a külképviseleti névjegyzékben. A személyazonosság igazolására a következő, magyar hatóság által kiállított, érvényes igazolványok alkalmasak: útlevél vagy személyazonosító igazolvány vagy 2001. január 1-jét követően kiállított vezetői engedély.
o Vissza kell utasítani azt, aki személyazonosságát nem tudja igazolni, vagy nem szerepel a külképviseleti névjegyzékben. A külképviseleti választási iroda a külképviseleti névjegyzékbe nem vehet fel választópolgárt.
o Ha a szavazásnak nincs akadálya, a külképviseleti választási iroda tagja átadja a választópolgár részére a szavazólapokat (minden kérdés külön lapon szerepel) és a borítékot. A szavazólapokat a választópolgár jelenlétében kell lebélyegezni. A szavazólapok átvételét a választópolgár a külképviseleti névjegyzéken saját kezű aláírásával igazolja.
o A szavazásához szavazófülke áll rendelkezésre. A választópolgár kitölti a szavazólapokat. Érvényesen szavazni csak az egyik válaszra lehet, az alatta elhelyezett körbe tollal írt x vagy + jellel! Egyéb megjelölés érvényes szavazatként nem vehető figyelembe. A választópolgár a kitöltött szavazólapot a borítékba helyezi, amelyet le kell ragasztania (érvénytelen a szavazólap, ha a boríték nincs leragasztva).
o A külképviseleti választási iroda tagja kitölti a szavazásról szóló nyilatkozatot, mely a választópolgár nevét, lakcímét, személyi azonosítóját tartalmazza. A szavazásról szóló nyilatkozatot a választópolgár aláírja, a külképviseleti választási iroda tagja pedig hitelesíti.
o A szavazólapokat tartalmazó lezárt borítékot a választópolgár átadja a külképviseleti választási iroda tagjának, aki azt a szavazásról szóló nyilatkozattal együtt a választópolgár jelenlétében egy másik borítékba helyezi, a borítékot lezárja és átadja a választópolgárnak. A választópolgár a borítékot a leragasztáson aláírja, majd az urnába helyezi.