Kattintani > FELADAT ÉS CÉL - AUFGABE UND ZIEL - MISSION AND GOAL
Kattintani > Az összes bejegyzés tartalomjegyzéke 2007. szeptember 10.-től

2010. szeptember 24., péntek

6.521 - Semjén Zsolt: - Azonnali hatállyal: negyedmilliárdos plusz a határon túliaknak

From: Kovács Endre
Date: 2010. szeptember 24.
Subject: Semjén: Felkészültünk a kettős állampolgrság megadására
To: jozsef@kutasi.eu

www.nemzetihirhalo.hu *************
Semjén: Felkészültünk a kettős állampolgárság megadására
2010. szeptember 16. 19:02 MNO - PL

Felkészültünk arra, hogy január elsejétől megkezdődhessen a magyar állampolgárság megadása azoknak a határainkon kívül élő magyaroknak a számára, akik ezt kérik - hangoztatta csütörtökön Szombathelyen tartott sajtótájékoztatóján Semjén Zsolt.

- Azonnali hatállyal: negyedmilliárdos plusz a határon túliaknak

A KDNP elnökének szavai szerint a nemzetpolitika tekintetében olyan történelmi lépést tettünk, amely Trianon óta először megteremti annak lehetőségét, hogy a magyar nemzet közjogi értelemben is egyesülhessen. Hangsúlyozta, a magyar állampolgársági törvény mindenben összhangban áll az Európai Unió szabályaival, és utalt arra, hogy a körülöttünk lévő országok már mind kiterjesztették saját állampolgárságukat határaikon kívül élő nemzettársaikra. A magyar nemzet legelemibb érdekei közé tartozik az állampolgárság megadása mindenki számára, aki azt kéri, akinek őse a valamikori magyar királyság területéről származik, valamilyen szinten beszél magyarul - fűzte hozzá.

Semjén Zsolt elmondta: az állampolgársági kérelmeket bármelyik magyarországi önkormányzat anyakönyvi hivatalánál be lehet majd adni, az ügyintézés legfeljebb három hónapot vesz majd igénybe. A Magyar Köztársaság senkiről nem fog másik ország számára állampolgársági adatokat szolgáltatni, így azoknak sem félniük az állampolgársági kérelmek benyújtásától, akik szülőföldjükön bármiféle retorziótól tartanak. Semjén Zsolt szerint ugyanis az állampolgárság megadása Magyarország belügye, azt pedig egyenesen magyar diplomáciai sikernek nevezte, hogy szavaival élve "a kisantant országai" nem sorakoztak fel ellenünk, szomszédjaink közül pedig egyedül Szlovákia emelt kifogást.

A KDNP elnöke a sajtótájékoztató után Puskás Tivadar a Fidesz-KDNP szombathelyi polgármesterjelöltjének kíséretében rövid belvárosi sétát tett egy főtéri kávézóhoz, a választási fórum helyszínére, ahol válaszolt a 60-80 fős hallgatóság kérdéseire. Semjén Zsolt beszélt arról, hogy pártszövetségük továbbra is a családbarát politika megvalósítását tekinti egyik fő céljának, ennek érdekében bevezetik a családi adózást, és az élet minden területén támogatni kívánják a gyermekes családokat.

A miniszterelnök-helyettes szólt arról is, hogy csak a gazdaság élénkítése, a vállalkozók helyzetbe hozása teremthet új munkahelyeket. Kérdésre megerősítette: az egyházaknak vissza kívánják adni azt a pénzt, amit az egyházi oktatási intézményektől nyolc év alatt elvett az előző kormányzat. Szombathelyről megjegyezte: elengedhetetlenül fontos a térség közlekedési infrastruktúrájának fejlesztése. (MTI)

Semjén: Szerbia messzemenően támogatja a kettős állampolgárságot

Szerbia semmi problémát nem lát abban, hogy a szerbiai magyarok kettős állampolgárságot szerezzenek, sőt, messzemenően támogatja ezt - mondta el Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, nemzetpolitikáért felelős tárca nélküli miniszter pénteken Belgrádban az MTI-nek.

A politikus Szvetozar Csipliccsel, a szerb kormány emberi jogi és kisebbségügyi miniszterével és Ivica Dacsics belügyminiszterrel tárgyalt a szerb fővárosban. Semjén Zsolt fontos gesztusnak nevezte, hogy Szvetozar Csipliccsel megállapodtak a szerbiai katolikus és protestáns egyházi anyakönyvek visszaszolgáltatásáról, Belgrád ezzel közvetlenül segíti a "szerbiai magyarokat" abban, hogy felvegyék a magyar állampolgárságot.

A szocializmus időszakában a szóban forgó okiratokat a szerb állam elvette a történelmi egyházaktól - amelyek hívei jelentős részben magyarok -, és levéltárakban helyezte el. Az anyakönyvek visszaszolgáltatása azért fontos magyar szempontból, mert részben ezek alapján lehet bizonyítani a magyar felmenőket, és ezzel a magyar állampolgárságra való jogosultságot.

A magyar politikus szintén fontos gesztusként értékelte, hogy - amint arról Ivica Dacsics belügyminiszter beszámolt - a szerb kormány költségén újsághirdetésekben toboroznak magyar fiatalokat a rendőrség kötelékébe, hogy a magyarlakta településeken minél több magyar nemzetiségű rendőr teljesítsen szolgálatot. A szerb hatóságok emellett magyar nyelvtanfolyamokat szerveznek a magyarlakta területeken a szerb rendőröknek, hogy ne legyenek nyelvi nehézségek a magyar lakosság és a szerb rendőrök között. A magyar miniszterelnök-helyettes - a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnöke - tárgyalt Stanislav Hocevar érsekkel, a szerbiai katolikus egyház vezetőjével is, aki fontosnak tartotta, hogy 2011 első felében, amikor Magyarország tölti be az EU soros elnöki tisztségét, a katolikus, a protestáns és az ortodox egyház közösen lépjen föl Európa keresztény örökségének a védelmében.

A politikus az MTI kérdésére elmondta, valószínűleg november elején hívják össze a magyarországi és a határon túli magyar pártok egyeztető fórumát, a Magyar Állandó Értekezletet (Máért). Semjén Zsolt közölte, még folyik az általa nyáron a határon túli magyar szervezeteknek elküldött levelekre beérkezett válaszok kiértékelése. Emellett el szerették volna kerülni, hogy nem sokkal az október 3-i önkormányzati választások előtt kerüljön sor a találkozóra, hiszen ezzel az esemény óhatatlanul átpolitizálódott volna - fűzte hozzá. A miniszterelnök-helyettes megjegyezte, a Máért mellett szükség van a 2006-ban elindított másik hasonló intézményre, a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumára (KMKF) is. (MTI nyomán Kuruc.info)